Na trhu je stále k dostání závadný alkohol. ČOI rozdala stovky pokut

Před víc než rokem ochromila velkou část republiky metanolová aféra. I když se pak rozjel kolotoč zpřísňování podmínek pro výrobce i prodejce, pořád si nemůžete být stoprocentně jistí, že kupujete nezávadný alkohol. Ukázala to velká série kontrol České obchodní inspekce. Výsledkem je přes tři sta pokut. Nedostatky se objevily i na Ostravsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nelegální sklad alkoholu objevený v Karlových Varech | Foto: Státní zemědělská a potravinářská inspekce

Policejní laboratoře rozjela aféra s metanolem na plné obrátky a stejně tak se spustila lavina úředních opatření. Na konci září loňského roku prohibice skončila.

„Na jedné straně se do éteru šíří zpráva, že prohibice končí, ale já si myslím, že zdaleka nekončí,“ řekl tehdy jeden z majitelů barů na ostravské Stodolní ulici. To, že se bary a obchody z metanolové rány vzpamatovávají dodnes, potvrdila jedna z dalších majitelek v centru města:

Přehrát

00:00 / 00:00

O závadném alkoholu zejména na Ostravsku natáčel redaktor Martin Knitl

„Je méně lidí, spíše kupují levnější vína, ale vezmou si spíše stočené víno. U kamenných obchodů se nemají čeho obávat.“

Podle České obchodní inspekce prodejci nabízejí špatně označený alkohol a zmatky jsou i v kolcích. Nejistota mezi lidmi rozhodně není malá, protože je jasné, že někde mimo dosah úřadů pořád kolují možná tisíce litrů podezřelých lihovin.

„Jak chtějí zamezit prodeji? Myslím si, že to může být ještě v dalších flaškách,“ říká muž. „Každý už má nějakou tu lahvičku na Vánoce doma. Je to třeba trestat,“ domnívá se žena.

O nové povinné koncese žádá málo podnikatelů

Téměř dva měsíce si mohou podnikatelé vyřizovat nové povinné koncese na prodej alkoholu. Zrovna v Ostravě ale přepážky zejí prázdnotou, vyřídí jen sto žádostí týdne. Dalších deset tisíc není podle vedoucího ostravského živnostenského úřadu Ivo Korduliaka možné tímto tempem do poloviny dubna vydat. Proto čeká fronty a doporučuje rychle přijít raději osobně:

„Na dálku to není složitější, je to ale mnohem časově náročnější, protože proces koncese je rozhodování ve správním řízení. Proces je tak asi dvaceti- až třicetidenní.“

ČOI při celkem 1053 kontrolách ve třetím čtvrtletí zjistila ve třech případech problémy s kolkem. „Vydali jsme zákaz prodeje celkem 121 kusů alkoholu,“ říká mluvčí inspekce Denis Gaidoš.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kontrolách závadného alkoholu mluvil ve vysílání Víkendového odpoledního Radiožurnálu mluvčíí ČOI Denis Gaidoš.

Největší problémy zjistila inspekce v Moravskoslezském, Plzeňském a Karlovarském kraji.

„My si to vysvětlujeme tím, že jsou to příhraniční oblasti. K porušování norem dochází v souvislosti s tím, že právě v příhraničních oblastech je stánkový prodej, větší množství tržnic a velký pohyb turistů,“ domnívá se Gaidoš.

Kontroloři inspekce vystupují jako standardní zákazníci – objednají si skleničku alkoholického nápoje a v první řadě se zaměří na to, zda je dodržován zákon o ochraně spotřebitele. To znamená poctivost prodeje a správná míra. Poté se prokážou průkazy, změří množství alkoholu, zkontrolují cenu a rodné listy alkoholu.

Zákazníci by měli alkohol nakupovat u ověřených prodejců. „Měli by se vyhnout tomu, aby kupovali někde něco v nějakém stánku pokoutně. A pokud je nějaký značkový alkohol výrazně levnější, etiketa je rozmazaná, kolek je odlepený, mohlo by se jednat o nebezpečný alkohol,“ varuje mluvčí.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme