Na Třinecku ráno naměřili -17 stupňů Celsia. Mrazivý má být celý víkend

Sobotní noc a ráno přinesly slibované mrazy. Teploty se pohybovaly mezi -1 až-17 stupni Celsia. Nejchladněji bylo na severovýchodě Moravy a ve Slezsku. Na Javorovém vrchu u Třince teplota klesla na -17 stupňů, na Sněžce v Krkonoších naměřili-14 stupňů Celsia. O něco tepleji bylo na jihozápadě Čech, kde se teplota držela okolo nuly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Námraza na stromech komplikuje dopravu na Vysočině | Foto: Daniel Burda

Mrznout má celý den. Meteorologové slibují denní maxima mezi -6 až -2 stupni, na severovýchodě -9 stupňů. Na horách v 1000 metrech rtuť teploměru ukáže až -13 stupňů, na Šumavě a v Krušných horách většinou -6 stupňů Celsia.

Sobota bude většinou zatažená, jen přechodně se obloha protrhá na polojasno. Neděle má být oblačná a polojasná s občasných sněžením.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co může způsobit silný mráz, ví reportérka Andrea Čánová

„Nejnižší teploty klesnou k -10 až -14 stupňům Celsia, při zmenšené oblačnosti zejména na severovýchodě Moravy a ve Slezsku až k -17 stupňům. Naopak na jihozápadě Čech opět očekáváme trochu teplejší hodnoty, kolem -7 stupňů,“ uvádí meteorolog Jaroslav Rosa nedělní hodnoty.

Řidiči by měli být na severu Moravy opatrní, na některých výše položených místech Bruntálska a Frýdecko-Místecka leží ujetá vrstva sněhu.

Podle hasičů by si lidé měli dát pozor i při topení v kamnech, požáry sazí jsou v tomto počasí velmi časté. Lidé topí dlouho a intenzivně a v nevyčištěných kamnech a komínech mohou saze začít hořet.

Mrazy si pochvalují energetici. Preventivně kontrolují dráty, ale zatím nic vážného řešit nemuseli.

„Horší by bylo, kdyby se mrazy pohybovaly od nuly do -3 stupňů, protože by se nám mohla tvořit námraza. V kombinaci se silným větrem by pak mohla způsobit třeba přetržení drátů nebo pád nějakého sloupu,“ vysvětluje Jaroslav Jurča z ČEZu.

Začátkem příštího týdne už by měly extrémní mrazy polevit. Pondělní nejnižší ranní teploty by se podle meteorologa Rosy měly pohybovat v rozmezí od -8 do -12 stupňů, na jihozápadě to bude okolo -5 stupňů.

Andrea Čánová, Daniela Karafiátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme