Na Univerzitě Karlově vznikla první studentská televize

Studenti Univerzity Karlovy rozjíždějí internetovou vysokoškolskou televizi. Pro zpravodajské spoty, lifestylové magazíny a talk show hledali inspiraci v zahraničí, hlavně v severských zemích, kde jsou studentské televize zcela běžné. Je to vůbec první studentský projekt takového rozsahu, který v Česku vzniká na vysoké škole.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Univerzita Karlova

Univerzita Karlova

První internetová televize navíc vznikla na nejstarší české univerzitě. V úvodním uvítacím spotu s hudebním podkresem studentka ukazuje prostor před kamerou a filmování ve studiích, která budou vysokoškoláci během natáčení využívat.

Jak bude vysílání fungovat, popisuje šéfredaktor studentského univerzitního portálu UKáčko.cz Mirek Kašpar:

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Petry Benešové o nové studentské televizi

„Bude to internetová televize, kde si budou moct diváci na vyžádání shlédnout videa. Stejně jako fungují videoportály u jiných zpravodajských serverů u nás nebo v zahraničí, stejně jako fungují třeba videa na České televizi, která jsou v archivu. Návštěvník klikne na video, které chce vidět, a stáhne si ho.“

Všechny televizní spoty zavěsí studenti na server ukacko.cz. Podobně funguje například server youtube.com, kde si stahujete různá videa. Studentská televize připravuje hned několik žánrů.

„Bude to pestré, protože tam bude jak zpravodajství, publicistika, kulturní pořady, talkshow, pořad o vaření na koleji a podobně,“ slibuje Kašpar.

Na televizní projekt, tedy vybavení, kamery a počítače, přispěla sto tisíci korunami Karlova univerzita. Dalších padesát tisíc investovali vysokoškoláci sami.

Debaty, rozhovory s profesory nebo zajímavými hosty bude natáčet nejen tým z Univerzity Karlovy, ale také vysokoškoláci z ČVUT.

Projekt televize je v jiných evropských školách například Německu, Velké Británii nebo Dánsku zcela běžný. „Inspirovali jsme se především v severských zemích, kde je to poměrně časté. V loňském roce jsme byli v norském Bergenu, kde funguje už asi patnáct let studentská televize prakticky na poloprofesionální úrovni,“ potvrdil šéfredaktor Kašpar.

Internetová televize Karlovy Univerzity není prvním pokusem studentů o vlastní médium. Internetové rádio rozjeli také vysokoškoláci Masarykovy univerzity v Brně.

Lucie Maňourová, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme