Na uprchlého podnikatele Krejčíře soud vydal mezinárodní zatykač

Zatím stále marně pátrají policisté po uprchlém podnikateli Radovanu Krejčířovi. Podle některých informací mohl utéci na Slovensko a odtud dál na východ - podle jiných do Frankfurtu nad Mohanem. Možné je i to, že dosud neopustil zemi. Zástupce Europolu na 99 procent vyloučil, že Krejčíř je mužem zachyceným kamerou u slovenské čerpací stanice. Obvodní soud pro Prahu 9 na miliardáře vydal mezinárodní zatykač. Bude platný pro všechny státy světa kromě zemí Evropské unie - pro ty byl totiž už dřív vydán tzv. eurozatykač.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radovan Krejčíř

Radovan Krejčíř | Zdroj: ČTK

Skandální útěk Radovana Krejčíře během sobotní domovní prohlídky v jeho vile odstartoval v řadách policie personální zemětřesení - ministr vnitra František Bublan včera odvolal šéfa protikorupční jednotky a jeho náměstka a deset policistů postavil mimo službu. Policejní prezident Jiří Kolář odstoupil sám - ministr ale zatím neví, kdo ho ve funkci nahradí. V exkluzivním rozhovoru v pořadu Radiožurnálu O kom se mluví naznačil, že nový šéf by měl policii omladit.

"Ve vedení policie takový ten střední věk, střední management, možná trošku čeká na vyšší pozice. Chtěl bych policejního prezidenta vybrat z této vrstvy, aby to byl tak čtyřicátník. Předpokládám, že si k sobě vezme lidi možná stejného věku nebo stejného typu," řekl exkluzivně Radiožurnálu Bublan.

Kdo bude novým policejním prezidentem?

Nový policejní prezident by měl být přijatelný pro všechny. Ministr vnitra František Bublan proto pro něj bude hledat podporu napříč politickými stranami. Jednat o něm bude i ve sněmovním výboru pro obranu a bezpečnost. Podle Bublana to ale nebude jednoduché:

"Těžko bych někoho sháněl s tím, že by bylo jasné, že nebude mít souhlas opozice a za rok to může být jinak - nikdo by mi do té funkce nešel. Já potřebuji mít osobu, která bude přijatelná, bude mít před sebou nějaký výhled toho, že může pracovat a může si něco naplánovat."

František Bublan | Foto: ČTK

Bublan se však vyhnul odpovědi na otázku, jestli už má vhodného adepta za Jiřího Koláře. Zda mezi kandidáty mohou být šéf protidrogové centrály Jiří Komorous nebo ředitel Útvaru rychlého nasazení Libor Lochman, odmítl ministr vnitra komentovat.

Mohou se objevit další případy propojení policistů se zločinem

Ministr Bublan nevyloučil, že při vyšetřování útěku podnikatele Radovana Krejčíře může vyplout na povrch další případ možného spojení špičkových policistů s organizovaným zločinem. Podle ministra to napomůže k očištění policie od podobných negativních jevů. Řada případů má podle Bublana kořeny ještě před rokem 1998, kdy byl do funkce jmenován Jiří Kolář.

"Třeba kauza Berdychův klan je typickým případem, kdy se najednou přišlo na to, že něco není v pořádku a postupnými kroky se objevovali další obvinění policisté. Ta očista probíhá. Bohužel musím konstatovat, že většina kauz má počátek v době, kdy třeba ještě ani současný policejní prezident Kolář nebyl na svém místě, že jsou to pozůstatky dřívějších dob," řekl ministr Bublan Radiožurnálu.

Související články:
Policejní prezident Jiří Kolář rezignoval
Bublan: Uprchlý podnikatel Krejčíř je zřejmě za hranicemi

Pavla Dluhoschová, Marika Táborská, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme