Na Úřad pro ochranu osobních údajů míří stížnost na sKarty

Úřad pro ochranu osobních údajů se bude zabývat stížností na fungování sociálních karet, přes které stát rozesílá lidem dávky. Na úřad se obrací jedna z rodin, které vadí, že by mohla být zneužita její citlivá data. Osobní údaje totiž dostali Hromasovi v obyčejné zásilce, kterou mohl kdokoliv otevřít.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osobní údaje dostali Hromasovi v obyčejné listovní zásilce | Foto: Petra Benešová

Renata Hromasová z Horních Počernic se stará o svého zdravotně postiženého syna. Třiadvacetiletý Filip potřebuje její péči čtyřiadvacet hodin denně. Je upoutaný na vozíček, bere plný invalidní důchod a příspěvky na péči.

Rodina si teď podle nových pravidel musela pořídit na vyplácení příspěvků takzvanou sociální kartu. Když přišla paní Hromasové výzva, aby si jí šla na úřad vyzvednout, nestačila se prý divit.

Přehrát

00:00 / 00:00

O příběhu rodiny Hromasových informuje Petra Benešová

„K tomu byl přiložen dokument ke kontrole, kde jsou veškeré osobní údaje včetně čísla občanského průkazu, rodného čísla, bydliště, čísla účtu, jestli jsme svéprávní nebo ne.“

Renata Hromasová už má špatné zkušenosti, když se jí na poště ztratily některé doklady. Proto se teď chce obrátit na Úřad pro ochranu osobních údajů, který se bude stížností zabývat.

„Mohlo to být zneužito, myslím, že takovéto informace by měly být zasílány doporučeně, protože nám pořád všichni zaručovali, jak veškeré údaje budou chráněné,“ říká Renata Hromasová.

„Nevidím způsob, jakým by ta data mohla být zneužita, byl poslán formulář, který je potřeba vyplnit právě při převzetí sKarty a byl poslán z toho důvodu, aby se urychlilo odbavení klientky na úřadu práce,“ oponuje mluvčí Úřadu práce České republiky Jiří Reichl.

Paní Renata Hromasová | Foto: Petra Benešová

Úřad se podle něj rozhodl první zvací dopisy k vyzvednutí sKarty posílat normální poštou. Až druhou výzvu, kdy úřady upozorňují lidi, že si sKartu ještě nevyzvedli, posílají úředníci doporučeně.

Stát tak prý ušetří na poštovních zásilkách, protože druhých výzev bude podstatně méně. Doporučená pošta pak prý podle mluvčího nezvyšuje ochranu listovního tajemství před zneužitím.

Do konce roku dostane sKartu zhruba devět set tisíc lidí, kterým stát vyplácí sociální dávky, s výjimkou důchodů a nemocenské.

Vybrat si dávky z bankomatu s sKartou znamená na Vranovsku celodenní výlet

Číst článek

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme