Na úřadech práce je nával, zdravotně postižení žádají o dávky

Rychlejší odbavení žádostí o příspěvek na mobilitu pro zdravotně postižené brzdí i technika. Úřady práce potřebné systémy ještě dolaďují. Situaci komplikuje i množství lidí, kteří vyslyšeli výzvu Národní rady osob se zdravotním postižením, aby proti novému systému protestovali hromadným podáním žádostí o příspěvek. Na mnoha místech v republice je proto na kontaktních místech nával.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Handicapovaní čekají na úřadu práce v Hradci Králové | Zdroj: ČTK

Nově musí zdravotně handicapovaní o příspěvek například na benzin nebo jízdenky požádat hned na začátku roku. Pokud to neudělají, o peníze za leden přijdou. Ještě loni mohli o příspěvek požádat kdykoli a byl jim vyplacen za celý rok. Nově budou příspěvek pobírat každý měsíc.

Před úřadem práce v Ostravě postávalo v dešti ještě před otevřením několik desítek lidí. Byli mezi nimi vozíčkáři i lidi s francouzskými holemi. Velkou část zdravotně postižených, kteří nebyli schopni přijít sami, zastupovali jejich příbuzní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na ostravském úřadu práce natáčel reportér Martin Knitl a o problémech handicapovaných mluvil v poledních Ozvěnách dne i náměstek generálního ředitele Úřadu práce Martin Žárský

Nepanovalo takové napětí jako v pondělí, ale i dnes byla slyšet slova o byrokracii a absurdních komplikacích. Jeden z vozíčkářů kroutil hlavou nad tím, že dříve mu stačilo, aby přišel až v květnu, ale teď musí spěchat i když jeho zdravotní stav a omezení jsou už řadu let stejné.

Mnozí přišli už podruhé, protože v pondělí buď neměli něco v pořádku nebo na ně nevyšly formuláře. Někteří lidé přivedli i své potomky, aby jim s vyplňováním pomohli. Velkým problémem pro ostravské vozíčkáře je, že se u pracovního úřadu téměř nedá zaparkovat.

Protestující vozíčkáři se pokusili zahltit úřady práce žádostmi o dávky

Číst článek

Náměstek generálního ředitele Úřadu práce Martin Žárský tvrdí, že problémy vznikly hlavně kvůli výzvě Národní rady osob se zdravotním postižením k hromadnému nájezdu na úřady. Situaci se prý ale pokusí řešit.

„Pokud by šlo o standartní počet klientů, jistě by se místa na parkování našla. Požádáme vedoucí pracovníky příslušných pracovišť, aby se pokusili rezervovat pro občany se sníženou mobilitou místa na parkování,“ řekl Žárský.

Systém vyplácení dávek je podle zdravotně postižených tvrdý

Číst článek

S výhradami některých postižených, že kvůli změnám musejí chodit na úřad častěji, Žárský nesouhlasí.

„Žádost sice musíme přijmout v lednu, ale pokud se u klienta nezmění žádné okolnosti, pak mu dávku budeme měsíčně vyplácet až do doby, než se okolnosti změní. To je výhoda oproti minulému systému, kdy klient musel žádat o příspěvek na úřadu práce každý rok,“ vysvětlil Žárský.

Igor Maňour, Martin Knitl, Věra Pfeifferová, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme