Na úřadech práce se kvůli výplatám sociálních dávek pracuje i o víkendu

Stovky zaměstnanců úřadu práce musí i o tomto víkendu do práce. Stát by jinak nesplnil lednový termín výplaty sociálních dávek. Zpoždění způsobil přechod na nový systém, který se už také stal terčem kritiky odborářů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce | Foto: Filip Jandourek

Mimořádná víkendová směna se podle mluvčího generálního ředitelství Úřadu práce ČR Jiřího Reichla týká čtyř stovek zaměstnanců.

„Oproti minulému týdnu je to asi polovina. Minulý týden bylo zhruba 800 zaměstnanců v práci v sobotu i v neděli. Děláme vše proto, aby byly uspokojené zákonné nároky klientů, kteří pobírají jakoukoli dávku od státu. Zákonný termín je, že dávky musí být vyplaceny do 31. ledna,“ říká Reichl.

Například na Úřadu práce v Pardubicích panuje běžná pracovní atmosféra jako třeba odpoledne, kdy nejsou úřední hodiny. Nejsou tam žádní návštěvníci, ale úředníci, kteří se začali scházet už v půl osmé ráno, jsou v práci a pracují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na pardubický úřad práce se vypravil reportér Martin Karlík

„Přišlo nás asi deset a budeme se snažit rozhodnout o podpoře v nezaměstnanosti pro uchazeče, kteří se zaevidovali v lednu. Doteď jsme nemohli rozhodnutí vydávat, neboť aplikace, která je k tomu nově instalována, tak nefungovala,“ vysvětluje vedoucí oddělení zaměstnanosti Monika Manová.

Pracovat se bude na pardubickém úřadu práce nejspíš i zítra nebo možná i o dalších víkendech. Úředníci jsou ochotni chodit do práce takto častěji, protože chtějí práci samozřejmě stihnout a prý za to mají přislíbené i nějaké peníze navíc. Doufají ale, že se jim vše podaří zvládnout už dnes.

Na mimořádné sobotní směně jsou dnes v práci také zaměstnanci Úřadu práce v Kutné Hoře. Kvůli novému systému vyplácení sociálních dávek zadávají zaměstnanci úřadu práce všechny potřebné údaje do nového počítačového systému. U některých žádostí je to záležitost 5 minut, v některých případech to ale úředníkům u jednoho žadatele zabere až čtvrt hodinu.

„Máme teď asi 14 pracovníků. Je to napříč spektrem úřadu práce, takže v podstatě každý, kdo může, tak nám pomáhá. Pevně doufám, že v úterý budeme hlásit hotovo,“ říká vedoucí pracovníků Úřadu práce v Kutné Hoře Jitka Černá.

Úřad práce | Foto: Filip Jandourek

Dnes se pracuje také na Úřadu práce ve Svitavách. I tam to vypadá jako běžná pracovní doba, chybějí jen klienti. Úředníci, kteří vyřizují podporu v nezaměstnanosti, výplatu sociálních dávek, ale i příspěvky na mobilitu jsou v práci a zpracovávají rozhodnutí o přiznání podpory dávek tak, aby měli vše připraveno a mohli je v únoru bez problémů vyplatit.

Někteří úředníci mají pracovní den i zítra a rozhodně nemohou počítat s tím, že by si za odpracovaný víkend vzali náhradní volno.

Úřady práce už vyřídily 98 procent všech dávek a zbývá vyplatit několik milionů korun. Je tedy reálné, že zákonný termín dodrží. Pokud ne, půjde podle generálního ředitelství o jednotky případů.

Změny souvisí se sociální reformou. Od letošního roku všechny dávky, podpory a příspěvky vyplácejí úřady práce, které tak převzaly část agendy radnic.

Michal Trnka, Lucie Husárová 1, Matěj Skalický, Martin Karlík, Věra Pavlasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme