Na Ústecku se vyskytlo tornádo. Mohlo vzniknout kvůli přeháňkám u německých hranic

Začíná sezóna bouřek a tornád. Jedno se zřejmě vyskytlo po čtvrté hodině odpoledne ve Valtířově na Ústecku. Zaznamenali ho občané na fotce, kterou Český hydrometeorologický ústav sdílel na sociální síti facebook.

Aktualizováno Ústí nad Labem (Aktualizováno: 20:07 18. 5. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Zdá se, že se jednalo o velmi slabé tornádo s krátkou životností,“ řekla Radiožurnálu meteoroložka z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Polina Matyunina.

Jev podle ní pravděpodobně vznikl kvůli přeháňkám, které procházely kolem německých hranic.

Začíná bouřkový víkend, varují meteorologové. Platí výstraha pro jihovýchod země, v neděli pro celé území

Číst článek

Meteorologové zprvu nechtěli potvrdit, že o tornádo skutečně šlo. Učinili tak až se zpožděním poté, co věc prozkoumali.

„Dle radarových dat čas sedí s průchodem linie přeháněk bez bleskové aktivity. Dle dopplerovských dat ze saského radaru je jasné, že se v době výskytu vyskytovala v místě jasná rotace,“ potvrdili na sociálních sítích.

Žádné problémy v souvislosti s tornádem v regionu hlášené nejsou, řekl operační důstojník Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje. Jediný zásah, který odpoledne hasiči měli a mohl souviset s počasím, byl podle něj spadlý strom v Bílině na Teplicku.

Karolína Kenderová, jar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme