Na Valentýna se kupují jak řezané, tak i předjarní hrnkové květiny

Květiny na svátek svatého Valentýna kupují Češi méně než v minulých letech, podle odborníků se spíše vracejí k Mezinárodnímu dni žen nebo ke Dni matek. Přesto bude ve svátek zamilovaných tržba květinářství větší než v kterýkoli jiný den.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Květ růže | Foto: Stanislav Peleška

Podle Jaromíra Kokeše ze Svazu květinářů a floristů kupují lidé nejčastěji červené růže a zdobené hrnkové květiny:

„V posledních letech už nejde jen o řezané květiny, do popředí se dostávají i přizdobené hrnkové květiny jako různé orchideje nebo i drobnější květiny jako kalanchoe, gerbery nebo teď už v předjarním období hrnkové cibuloviny.“

Červené růže, ale i hrnkové květiny, si pak nechávají stylově dozdobit. „Trendy se spíš projevují v přízdobách květin, objevují se nové doplňkové materiály. Už dva roky je v popředí vlna a různé příze, kterými se dají řezané i hrnkové květiny na Valentýna dozdobit,“ upozorňuje Kokeš.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu mluvila na Radiožurnálu Alžběta Havlová

Cena jedné květiny s valentýnskou přízdobou stojí nejméně 100 korun.

Sv. Valentýn byl biskup, který žil ve 3. století. Císař Germanicus tehdy zrušil manželství, protože ženaté muže nepovažoval za dobré válečníky. Valentýn i přes zákaz tajně oddával zamilované páry a mužům radil, aby neopouštěli své ženy a neodcházeli do válek. Císař ho za to nechal popravit. V křesťanské tradici je chápán jako patron mládeže a šťastného sňatku.

Hodně lidí nemá svátek sv. Valentýna rádo, protože ho považuje podobně jako Halloween za importovaný svátek z anglosaského světa. Kromě množství akcí spojených s oslavou lásky, se tak dnes pořádají i ty takzvaně antivalentýnské.

Na Facebooku třeba organizátoři zvou na antivalentýnskou vernisáž v telefonní budce ve Valentýnské ulici. A pro opravdu velké odpůrce Valentýna začíná v pražském kinu Aero už poosmé festival otrlého diváka. Do neděle nabídne 17 celovečerních snímků, které se vymykají standardním estetickým normám. Není náhodou, že zahajovacím titulem je na dnešní svátek všech zamilovaných film s názvem Zvrhlá biologie.

Alžběta Havlová, Květa Moravcová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme