Na Velehradě se sešly tisíce poutníků. Kardinál Ouellet vyzval k pomoci uprchlíkům

Národní pouť završila ve středu na Velehradě jednu z největších církevních událostí v zemi, oslavy příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Poutníky dopoledne čekala na nádvoří velehradské baziliky bohoslužba, kterou letos sloužil kardinál Marc Ouellet, jeden z nejvýše postavených mužů Vatikánu.

Velehrad (Uherskohradišťsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kardinál Marc Ouellet ve svém kázání připomněl význam sv. Cyrila a Metoděje, vyzval k boji proti korupci a k pomoci uprchlíkům. O koncelebraci středeční mše se kromě něj postarali další zahraniční a čeští kněží. Akce se každý rok účastní tisíce poutníků z celé země, loni pořadatelé odhadli návštěvnost na 23 tisíc lidí. Letos se však podle odhadů na místě sešlo poutníků více.

Cyrilometodějské slavnosti začaly na Velehradě v úterý 18. ročníkem Dnů lidí dobré vůle. Jejich součástí byly výstavy, sportovní akce, přepisování bible či soutěže pro děti. Ani letos v programu nechybí mezinárodní setkání vozíčkářů.

Pondělní program vyvrcholil večerním charitativním koncertem, na kterém vystoupili Jiří Pavlica s Hradišťanem, Marie Rottrová, kapela Slza nebo Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín.

Zdravotníci ošetřili jen drobná zranění

I přes větší počet poutníků, kteří dorazili na letošní cyrilometodějské oslavy na Velehradě, zdravotníkům práce nepřibylo. Ve svých stanech ošetřovali nejčastěji lidi s drobnými oděrkami a spáleninami, pomáhali i s vyndáváním klíšťat.

V úterý záchranná služba odvezla do nemocnice chlapce s tržnou ránou po pádu z kola. Letošní oslavy, kterých se zúčastnily desetitisíce poutníků, se obešly bez zásadnějších problémů. ČTK to řekl lékař Maltézské pomoci Michal Hrnčiarik. Klidné byly slavnosti také podle policistů.

"Proti včerejšímu dnu bylo dneska počasí o poznání teplejší, takže jsme se obávali, že budou zase nějaké kolapsy a nějaké závažnější věci, ale to se nenaplnilo. Musím říct, že oproti minulým rokům tento rok proběhl bez větších komplikací," uvedl ve středu Hrnčiarik.

Díky příznivějším teplotám nemuseli organizátoři zkrápět nádvoří baziliky vodou jako při některých předchozích ročnících, kdy sužovala poutníky tropická vedra. Mezi návštěvníky ubylo i pokrývek hlavy či deštníků, kterými se skrývaly před sluncem.

Aby se přesto neudělalo lidem přihlížejícím ve středu dopoledne slavnostní poutní mši nevolno, roznášeli mezi nimi dobrovolníci Maltézské pomoci pohárky s vodou. "Celkově tady máme kolem stovky členů, dobrovolníků," sdělil Hrnčiarik.

Sešlo se kolem 30 tisíc poutníků

Jako velmi klidný ročník označili letošní velehradské slavnosti také policisté. "Lidé nepodali žádné oznámení, nešetříme žádný trestný čin ani přestupek. Drobné komplikace byly pouze v dopravě," řekl ČTK policejní mluvčí Petr Jaroš, který zároveň upozornil, že do dnešních 17:00 hodin stále platí uzávěra obchvatu Starého Města. Ten po dobu dvoudenních oslav fungoval jako provizorní odstavné parkoviště.

Podle tajemníka Dnů lidí dobré vůle Josefa Kořenka přišlo letos na mši kolem 30 000 poutníků, zhruba o 7000 více než loni. Dalších asi 22 000 lidí si nenechalo ujít úterní program slavností, který vyvrcholil benefičním koncertem Večer lidí dobré vůle. Ten vynesl zhruba 1,6 milionu korun. Na Velehrad letos opět zamířili poutníci z Česka i zahraničí.

dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme