Na Velký pátek se podle pověstí otevírají poklady. Hledači jsou ale v terénu celý rok

Poklady pod zemí hledá v Česku kolem 20 tisíc lidí. To jsou odhady znalců, kteří se v branži pohybují. Opravdový poklad najde jenom zlomek z nich, což jim ale nebere víru a v pátrání usilovně pokračují. Ten největší poklad poslední doby objevil v listopadu v Jílovém u Prahy bagrista, kterému se vysypalo ze lžíce 7,5 kilogramu stříbrných mincí. Ovšem hledače pokladů potěší i skromnější nálezy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Archeolog Filip Krásný na nalezišti středověkých mincí | Foto: Muzeum Mladá Boleslav

„Je to 101 mincí. Tohle je tolar a tohle jsou krejcary. Vzhledem k četnosti výskytu se dá mluvit o velkém štěstí. Poklad byl uložen do nádoby, která kupodivu neměla horní část, v plátěném sáčku, z něhož se zachovaly zbytky,“ popisuje Filip Krásný s tím, že poklad byl ve stráni zhruba 20 centimetrů pod zemí.

Hledání pokladů je pro Krásného práce. Je totiž archeolog v muzeu v Mladé Boleslavi. Jeho kamarád Emil Malý podniká a hledá pro zábavu. Jednou našel i 90 mincí ze 13. století.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o hledačích pokladů natočil reportér Ľubomír Smatana

„Nepamatuji si, který den jsem to našel. Myslím, že to nebyl ani Velký, ani ‚Malý‘ pátek. A že bych o Velkém pátku běžel v noci a čekal, až se něco otevře? Moc tomu nevěřím,“ směje se Malý.

Lidé s detektory kovů hledají převážně předměty z 2. světové války, středověké poklady jsou výjimečné. Obojí je ale zábava, která přináší vzrušení z neznáma, říká vydavatel časopisu Detektor revue Miroslav Kratochvíl.

„Odhaduji to na zhruba 25 až 30 tisíc lidí. Ale určitě to nejsou aktivní hledači, kteří by se hledání věnovali každý den. Těch, co hledají jednou, dvakrát do týdne, někteří třeba i častěji, může být kolem tří čtyř, možná pěti tisíc. Beru to tak, že si tím čistí hlavu, a to je v podstatě i můj případ,“ dodává Kratochvíl.

Čím dál víc hledačů používá čím dál lepší techniku a tajemných pokladů pod zemí ubývá. Každý hledač ale věří, že to jednou přijde. Možná i na Velký pátek.

Ľubomír Smatana, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme