Na veřejných vysokých školách je pro studenty UJAK volných přes 600 míst

Veřejné vysoké školy jsou schopné nabídnout během přijímaček do letního semestru 650 míst pro studenty Speciální pedagogiky Univerzity Jana Amose Komenského. Vyplynulo to z dnešní schůzky ministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD a děkanky Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy Radky Wildové. Zmíněný obor přišel o akreditaci ke konci letošního září. Soukromá škola ji chce znovu získat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Univerzita Jana Amose Komenského Praha

Univerzita Jana Amose Komenského Praha | Foto: Filip Jandourek

Podle Valachové se do plánu pomoci Univerzitě Jana Amose Komenského zapojily všechny pedagogické fakulty v Česku. Teď schvalují podmínky přijímacího řízení.

Wildová upřesnila, že mimořádné přijímací zkoušky budou pro studenty, kteří už mají část studia oboru speciální pedagogika za sebou. Tato podmínka zvýhodňuje ty, kteří začali právě na UJAK.

Kroky ministerstva školství ocenil prorektor UJAK Petr Kolář. „Protože velice rozšiřují možnosti pro dnes už bývalé studenty UJAK v oboru speciální pedagogika. Na druhou stranu jsme se nikdy netajili tím, že naším hlavním cílem je umožnit studentům pokračování ve studiu na škole, na níž studium začali. To znamená na UJAK,“ zdůraznil.

Přehrát

00:00 / 00:00

UJAK se pokusí akreditaci znovu získat, řekl ve vysílání ČRo prorektor soukromé školy Petr Kolář

Podle zákona o vysokých školách se o dostudování studentů ve stejném nebo podobném oboru musí postarat sama vysoká škola. UJAK už dříve studentům nabídl možnost přestupu na jiné obory, ale to není řešením pro většinu učitelů, kteří si doplňují kvalifikaci.

Ministryně dnes zopakovala, že se její úřad angažuje nad rámec zákona. „Vše, co bylo učiněno, bylo učiněno z dobré vůle. Pokládám to za poslední krok, který jsme mohli učinit a za krok mimořádný,“ řekla.

Studenti chtějí protestovat

Dotčení studenti speciální pedagogiky ještě nedávno opakovali, že s přechodem na veřejné vysoké školy nesouhlasí. Stanovisko Akreditační komise, která nedoporučila prodloužit akreditaci tohoto magisterského oboru, považují za nespravedlivé.

V září kvůli tomu demonstrovali před budovou ministerstva školství a další protestní shromáždění ve čtvrtek ohlásili na sobotu 24. října.

„Domníváme se, že celá situace, která vznikla a která je nesmírně komplikovaná pro nás, pro studenty, pro ministerstvo školství i pedagogické fakulty veřejných vysokých škol, vznikla zcela zbytečně po zásahu Akreditační komise, který považujeme za nezákonný. A vtom smyslu jsme již také podali první žalobu,“ dodal Kolář.

Učitelé s dlouhodobou praxí

Hlavním důvodem pro neprodloužení akreditace byl podle předsedkyně Akreditační komise Vladimíry Dvořákové příliš vysoký počet studentů v daném oboru. Univerzita podle komise není schopná takovému množství studentů zajistit dostatečně kvalitní studium.

„Pro nás byla klíčová zejména otázka zajištění praxí, které se vztahují ke speciální pedagogice, kde by studenti jednoznačně pracovali s dětmi vyžadujícími zvláštní edukační přístupy tak, jak to odpovídá programu,“ vysvětlila už v září Dvořáková.

Studenti UJAK si povětšinou doplňují kvalifikaci podle zákona o pedagogických pracovnících. I když jde často o učitele s dlouhodobou praxí, musí si podle zákona doplnit vzdělání, aby mohli učit dál. UJAK se pokusí akreditaci znovu získat.

ČRo, Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme