Na větší počet transplantací si IKEM vydělá i levnějším nákupem materiálu

Elitní pražská nemocnice IKEM chce v příštích letech zvýšit počet transplantací srdcí, ledvin a dalších orgánů. Podle jejího nového ředitele Aleše Hermana to nebude stát pojišťovny více peněz, protože nemocnice plánuje ušetřit na slevách za nákup materiálu. Ušetřené peníze však chce ředitel nechat pro pacienty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice IKEM | Foto: Filip Jandourek

„Padesát osm procent transplantací ve státě se provede v IKEMu. Pokud máme snahu ten program potencovat, můžeme se dostat na číslo 65 nebo 70 procent. V tuto chvíli se stáváme národním transplantačním centrem a zvyšujeme a předkládáme zvýšení počtu výkonů, protože si to pacienti na čekacích listinách vyžadují. Abychom toho docílili, byli bychom moc rádi, kdyby ty námi ušetřené peníze nebyly převedeny na účet pojišťoven zpět, ale vráceny pacientům do transplantační péče,“ vysvětluje Herman svůj požadavek.

Pražský IKEM chce pojišťovnám navrhnout takzvané balíčkové ceny, které obsáhnou kromě operace také náklady na přípravu pacienta k transplantaci i pozdější pooperační péči. Pokud na to pojišťovny přistoupí, IKEM bude v příštím roce garantovat 360 transplantací za 360 milionů korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel nemocnice IKEM Aleš Herman sdělil Radiožurnálu plán pro rok 2012

Ředitel Herman hodlá v příštím roce ušetřit na zdravotnickém materiálu 16 procent nákladů, což činí 60 milionů korun. Snížení cen dojednal s dodavatelskou firmou Kardio Port.

„Budu sledovat ceny a vývoj na trhu a budu tlačit na další slevy. Ale nemůžu vůbec říct, co se odehraje, poměřeno ekonomickou krizí v Evropě, kam až ty ceny půjdou. Jestli se významně sleví nebo málo sleví, jestli už ti výrobci jsou na nějaké hraně, za kterou nemohou jít. Ale rozhodně budu každého čtvrt roku tlačit na to, aby se zlevnilo, protože ušetřené peníze budu chtít dostat zpátky do nějakého programu,“ upozorňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Petra Benešová zjišťovala transplantační plány nemocnice IKEM

Právě čtyřletá smlouva s Kardio Portem byla už dříve kritizovanou zakázkou kvůli neprůhlednému nákupu materiálu. Ministerstvo zdravotnictví podrobilo nemocnici hloubkové kontrole. Podle Hermana se ale žádné větší pochybení neprokázalo. Bývalé vedení IKEMu také plánovalo forenzní audit, který už se ale nestihlo. Nové vedení další audit neplánuje.

V příštích letech by chtěl IKEM transplantovat například ledviny co nejvíce od žijících dárců, třeba od příbuzných pacientů. Podle lékařů se orgán od žijícího člověka lépe uchytí u nemocného pacienta a může mu výrazně prodloužit život. Zároveň chtějí lékaři při zákrocích postupovat co nejšetrněji.

„Všichni dárci včetně těch, kteří podstoupí nefrektomii pravé ledviny, budou operováni miniinvazivní laparoskopickou technikou, což má pro ně význam zaprvé v mnohem rychlejší rekonvalescenci a za druhé v lepších operačních výsledcích. Ta technika je mnohem preciznější a pečlivější než technika otevřená,“ říká šéf Kliniky transplantační chirurgie Jiří Froněk.

IKEM chce také vytvořit funkci koordinátora pro transplantaci srdce, který by komunikoval také s ostatními transplantačními centry v zemi.

V příštím roce hodlá IKEM transplantovat 360 pacientů, což by mohlo přijít na 360 milionů korun.

Lucie Maňourová, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme