Anketa: pietní akt na Vítkově bez Zemana. 'Prezident vždy stíhal oboje,' odpovídá Vondra

U Národního památníku na Vítkově uctili představitelé státu památku obětí druhé světové války. Od kapitulace Německa letos uplynulo 72 let. Slavnosti na žižkovském Vítkově se zúčastnil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), náčelník Generálního štábu Josef Bečvář nebo ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Prezident Miloš Zeman se omluvil.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 13:08 8. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Prezident se rozhodl, že se bude plně soustředit na dnešní jmenování nových generálů. A to jmenování bude svým charakterem poněkud mimořádnější než to obvyklé. Jinými slovy, pan prezident si připomene osvobození naší vlasti právě při příležitosti tohoto slavnostního aktu," řekl serveru iROZHLAS.cz prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj chystá prezident novinku, kterou se ale veřejnost dozví až při samotné ceremonii.

Podle Ovčáčka není důvod absence prezidenta jeho zdravotní stav. „Pan prezident informoval předsedu Senátu, pana Milana Štěcha, o tom, že se nezúčastní akce na Vítkově již před několika týdny. Mimoto, pan prezident zítra zahajuje návštěvu Libereckého kraje, takže každý se může přesvědčit, že zdravotní důvody nejsou tím důvodem," dodal.

Věnec ale prý prezident Zeman poslal. „Přesné důvody pana prezidenta neznám, akorát vím, že už někdy v březnu se protokol Hradu obrátil na náš protokol, zda by je při některých úkonech, které pan prezident provádí, mohl zastoupit Senát, to znamená já," řekl Aktuálně.cz předseda Senátu Milan Štěch.

Na sociálních sítích se objevila kritika prezidenta z neúčasti na pietním aktu v souvislosti s jeho funkcí velitele ozbrojených sil.

Anketa

Server iROZHLAS.cz oslovil s žádostí o vyjádření některé známé osobnosti, které se pravidelně účastnily peitního aktu na Vítkově.

Ladislav Špaček, bývalý tiskový mluvčí prezidenta Václava Havla

"Prezident republiky se tradičně zúčastňuje těch klíčových akcí, což je památka obětí a kladení věnců na vrcholu Vítkově, potom jmenování generálů – to je jeho ústavní povinnost – a další akce, které se v průběhu dne odvíjejí jedna za druhou. Těch všech se pochopitelně všichni prezidenti vždycky účastnili."

„Jestli prezident Zeman vynechal tu symbolickou na vrchu Vítkově, tak to je opravdu mimořádné. Nepamatuju si, že by se některý prezident nezúčastnil. Je to opravdu hodně zvláštní a nevím, co za tím může stát. Může za tím stát nemoc, nebo něco mimořádného. To bude muset vysvětlit prezidentská kancelář. Jestli je to jenom tím, že se chce soustředit na něco jiného, je podle mě velmi chabé vysvětlení, protože vždycky se prezidenti soustředili na klíčové okamžiky toho dne."

Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.

Jiří Šedivý, bývalý náčelník generálního štábu

„Hlavní oslavy v republice jsou na Vítkově a tam by ti čelní představitelé státu měli být. Stávalo se v minulosti, že prezident nepřišel, ale vždycky tam byl nějaký důvod, který byl vysvětlený. Ať už to bylo ze zdravotních důvodů nebo nějaký skutečně významný organizační problém. Nevím, proč pan prezident nepřišel. Určitě má nějaký důvod, ale ten by měl veřejnosti vysvětlit," myslí si Šedivý.

Alexandr Vondra, bývalý ministr obrany

„Prezident vždy stíhal oboje (slavnostní akt na Vítkově i jmenování generálů – poznámka redakce). To určitě není důvod. Nevzpomínám si, že by se prezident, pokud byl v České republice, že by se neúčastnil ceremonií plnohodnotně včetně Vítkova. Když jsem byl ministr obrany, prezident Klaus tam vždy býval. Neznám prezidentův zdravotní stav, ale určitě návštěva Vítkova by mu neznemožnila se usmívat i na první generálku v historii České republiky."

Vojáci přinášejí historické prapory při pietním aktu na Vítkově. | Foto: Lukáš Řezník

Petr Pithart, bývalý předseda vlády a předseda Senátu

„Jsem překvapen asi jako většina občanů České republiky, protože tento den vedle 28. října je z těch památečních dnů ten nejdůležitější. Má to ještě zvláštní přídech, protože jestli se dobře pamatuji, tak to byl právě Miloš Zeman tehdy ještě jako poslanec Federálního shromáždění, který navrhl, aby byl schválen zákon, že ne devátého, ale 8. května je Den osvobození. Je to svátek, o jehož umístění v našem kalendáři se přičinil právě on."

„Nedovedu si představit ty důvody, které znemožňují jeho účast. Budeme muset počkat. Může to být také nějaké indispozice nebo něco takového. Obávám se, že to je přesně to, co by prezident nikdy asi nepřipustil. A nebyla by to žádná hanba. Mnohokrát jsem se účastnil, ale nepamatuji si, že by tam hlava státu nebyla. V tomto případě to překvapuje, protože současný prezident myslím na tyto ceremoniální záležitosti dosti dá."

Přemysl Sobotka, bývalý předseda Senátu

„Podle mého názoru je to velká chyba, protože 8. května je Den vítězství a myslím si, že tradičně prezident na Vítkově byl a měl tam být dnes i náš prezident Zeman. To, že říká, že se připravuje na jmenování generálů, to při jeho schopnostech... Na to mu stačí pět minut."

„Pamatuju si, že se někdy prezident neúčastnil pietní akce na Vítkově. Dvacet let jsem se pohyboval po Praze, po Senátu a zároveň jsem se Vítkova účastnil, ale byly to absolutní výjimky. Buď byl mimo republiku, nebo jsme třeba prezidenta neměli. Ale jinak se vždycky prezident účastnil, ať to byl první, druhý, ale myslím si, že i pan prezident Zeman byl doposavad na všech."

Pietní akt k výročí dvaasedmdesáti let od konce druhé světové války. | Zdroj: ČTK

Petr Jadrný, Kristina Roháčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme