Na vnitru začínají lustrace tisícovky vysoce postavených policistů

Největší kontrolní akci zaměřenou na prověrku lustračních osvědčení policejních důstojníků odstartovalo ministerstvo vnitra. Reaguje tak na kauzu šéfa české pobočky Interpolu Pavola Mihála, který je i přes negativní osvědčení v seznamu spolupracovníků bývalé Státní bezpečnosti. Prověřování necelé tisícovky osob může skončit už za měsíc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

svazky StB | Foto: Archiv ČRo

Archiváři zkontrolují na 250 osvědčení týdně. Rychlejší prověřování umožní to, že většinu údajů budou porovnávat na počítačích. A narozdíl od minulosti nebudou vycházet z jednoho, ale ze dvou pramenů.

"Jeden je vnitřní evidenční systém bývalé Státní bezpečnosti, takzvaný registr svazků. A druhý je nově vytvořený počítačový systém, který je založen na přepisu záznamu údajů z registračních a archivních protokolů," řekla Radiožurnálu Vladimíra Vaníčková z odboru archivu bezpečnostních složek.

Registrační protokoly jsou nejdokonalejší počítačovou databází, která je v současné době k dispozici. "Tento systém byl vytvářen až ve druhé polovině 90. let poté, co archiv přijal do své péče veškeré protokoly i z krajských zpráv," vysvětlila Vaníčková.

Počítačová databáze nazvaná RAP může odhalit případné spolupracovníky Státní bezpečnosti mnohem snadněji a prokazatelněji než dřívější postupy. Podle Vaníčkové se ale využívá teprve od roku 2005. "Asi před dvěma lety jsem zjistila, že lustrace neprobíhají na základě systému RAP, který je opravdu nejdůslednější a nejdokonalejší z toho, co máme, a upozornila jsem na to vedení," uvedla.

Řada důstojníků má přitom negativní osvědčení s mnohem starším datem. Ještě donedávna ho měl i šéf pražské pobočky Interpolu Pavol Mihál. Jak se ale ukázalo, jeho certifikát zněl na jméno Pavel, Mihál proto musel předložit nové osvědčení, které je zřejmě pozitivní.

Podle policejního prezidenta Vladislava Husáka mají nové prověrky přinést jistotu, že se podobný případ nebude opakovat. "Prověrky byly při nástupu každého jednoho z nich už provedeny, nicméně chceme mít jistotu, že nedošlo k nějakým záměnám nebo chybám, protože jako v případě zmiňovaného pana Mihála to lustrační osvědčení bylo vydáváno v roce 1993," uvedl Husák.

Touto kontrolní akcí v podstatě začíná projekt Otevřená minulost, který si klade za cíl vybudovat jednotný archiv materiálů bezpečnostních složek z let 1945 až 1990 a jeho podstatnou část zpřístupnit na internetu.

Milan Kopp, Martin Hromádka, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme