Na vršovickém nádraží se srazily vagóny - jeden s trhavinou

Naštěstí bez zranění se obešla srážka vagónu s průmyslovou trhavinou a odstavené cisterny na vlakovém nádraží v Praze-Vršovicích. Vagón obsahoval 18 tun trhaviny, jejíž přeprava podléhá mimořádným předpisům. České dráhy vyloučily možnost, že by trhavina z vykolejeného vagonu mohla explodovat bez rozbušky. Podle některých expertů by však k explozi mohlo dojít, pokud by se náklad dostal do nárazu mezi dvěma železnými plochami. Policejní rada zahájil trestní stíhání proti neznámému pachateli pro trestný čin obecného ohrožení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlak ve stanici | Foto: Jan Rosenauer

Na místo přijeli hasiči a policie a také odborníci z pardubické Synthesie. Třebaže trhavina podle pyrotechniků nemohla vybuchnout ani při silném nárazu, u vršovického nádraží byly připraveny i sanitky. Nyní míří výbušný náklad do své cílové stanice. Policejní rada zahájil trestní stíhání neznámého pachatele pro trestný čin obecného ohrožení.

Na místě byl čtvrt hodiny po nehodě přednosta stanice. Zajistil výpovědi posunovačů a policie následně uzavřela okolí nehody a dohlížela na bezpečné přeložení nákladu z poškozeného vagónu. "Přijel také zástupce firmy, která zboží odesílá a ten zkonstatoval, že ten náklad nemohl bez rozbušky explodovat. Žádné nebezpečí tedy nehrozilo," říká mluvčí Českých drah Zdenka Celá.

Až do brzkých ranních hodin hasiči náklad překládali do jiného vagónu,aby nádražím mohly opět bez problémů projíždět vlaky. Ty celou noc jezdily pouze po jedné koleji. Podle přednosty vršovického nádraží Miloše Krátkého policie šetří, kdo je za tuto srážku zodpovědný. "To je předmětem šetření ať už policie a generální inspekce, takže v tuto chvíli se nedá vůbec odhadnout. Nesou všechny protokoly ukončeny, takže se zdaleka nedá označit viník."

Podle dosavadních zjištění šlo zřejmě o porušení povinností pracovníků železniční stanice. Karel Adamec z Policie Prahy 10 počítá s tím, že šlo o nedbalost: "Nemám nejmenší důvod se domnívat, že šlo o úmysl. Samozřejmě vyloučit se nedá nic, ale považovat tuhle věc za úmysl, to by bylo šílenství. Záleží na vyšetřovateli. My to předáváme příslušnému dopravnímu vyšetřovateli a ten rozhodne."

Policie tvrdí, že policejní ostraha vlaku nemohla v žádném případě zabránit nehodě na pražském vršovickém nádraží. Radiožurnálu to řekla mluvčí pražské policejní správy Iva Knolová. Mluvčí potvrdila, že nehodu způsobila špatná komunikace zaměstnanců železnice - konkrétně posunovací čety. "Policie České republiky střeží náklad. Kontroluje, zda nedošlo k narušení těchto vagónů v okamžiku, kdy vlaková souprava přijede do stanice, a hlídka je střeží až do odjezdu. Ale nezasahuje do toho, jak mají být vlakové soupravy uspořádány anebo o tom, jak mají pracovníci Českých drah pracovat. To není v jejich kompetenci."

Komplikacím s nebezpečnými náklady chce policie předejít při nadcházejícícm pražském summitu Severoatlantické aliance. "Od pondělka příštího týdne, tedy od 11. listopadu bude vyloučena přeprava nebezpečných nákladů včetně výbušnin na území hlavního města Prahy. Je to součást všech bezpečnostních opatření, které policie v souvislosti s konáním summitu v Praze přijala, dodává mluvčí policejní prezídia Jiří Vokúš, podle kterého toto opatření bude platit až do odvolání."

Markéta Kaclová, Jitka Malá, Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme