Na vybraných silnicích I. třídy by se mohla zvýšit nejvyšší povolená rychlost

Na vybraných silnicích I. třídy by mohli řidiči jezdit rychleji než dnes. Ministerstvo dopravy plánuje na těchto silnicích zvýšit rychlost ze současných 90 na 110 kilometrů v hodině. Pilotní projekt chce spustit už na podzim mezi Pardubicemi a Hradcem Králové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silnice | Foto: Lukáš Milota | Zdroj: Český rozhlas

Náměstek ministra dopravy Lukáš Hampl zdůraznil, že nejdřív bude nutné ověřit na vytipovaných silnicích bezpečnost rychlejší jízdy.

„Podmínkou pro to, aby ty silnice byly zařazeny do tohoto modelu, je primárně to, aby byl splněn bezpečnostní audit. Čili tady se nebude jednat o automatické přiřazení těchto silnic I. třídy do těchto silnic pro motorová vozidla, ale budou muset být splněny parametry včetně toho auditu. Takže tento model bude uplatněn pouze tam, kde to bezpečnostní audit podpoří,“ vysvětlil Hampl.

Dopravní experti se ale bojí toho, že vyšší rychlost zvýší i počet nehod. Podle Martina Opatrného z Ústředního automotoklubu proto musí ministerstvo zvýšenou rychlost důkladně otestovat.

„Je potřeba to pečlivě zanalyzovat a teprve u úseků, kde je to skutečně možné, to znamená, kde ty silnice skutečně splňují veškeré technické parametry, tak tam to potom zavést.

Viktorie Hošková, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme