Na východě republiky hrozí záplavy

Vydatné deště zatím neustávají. Třetí povodňový stupeň, tedy stav ohrožení, musel večer vyhlásit starosta Lomnice na Bruntálsku. Potok protékající obcí se totiž místy vylil z koryta a zaplavil sklepy některých rodinných domů. V Moravskoslezském kraji je ještě vyhlášen třetí stupeň na Černém potoce a na řece Vidnávce ve Vidnavě na Jesenicku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hladina Dřevnice, na které byl v pátek ráno vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity - tedy stav ohrožení - klesla o půl metru a platí už jen stupeň druhý. Druhý stupeň povodňové aktivity platí na vsetínské a rožnovské části Bečvy. Na povodí Odry platí druhý stupeň jedině v Bartošovicích. Ostatní řeky jsou maximálně na prvním stupni povodňové aktivity.

Voda na řece Dřevnici na Zlínsku vystoupila ze břehů asi na sedmikilometrovém úseku Dřevnice od obcí Lůžkovice, Želechovice, Příluky až po zlínskou Bartošovu čtvrť. Podle záchranářů nebyl nikdo zraněn. Hasiči ve Zlíně likvidují následky od ranních hodin. Dřevnice zaplavila desítky sklepů a garáží a zlikvidovala úrodu na zahradách. Škody půjdou do milionů a k večeru se navíc očekávají další srážky.

Stav pohotovosti už platí na řece Odře v Bartošovicích na Novojičínsku. První stupeň je na Ostravici ve Slezské Ostravě, na Lučině v Ostravě-Radvanicích a Lučině v Horních Bludovicích na Frýdeckomístecku, na řece Opavě v Karlovicích na Bruntálsku a na Odře v Ostravě-Svinově.

Druhý stupeň povodňové aktivity, tedy stav pohotovosti, vyhlásili záchranáři na řece Bečvě u Hranic na Přerovsku. Řeka se zatím vylila pouze na fotbalové hřiště u města; jiné škody zatím nenapáchala. Hladina Bečvy však stále stoupá. V Přerově počítají s vyhlášením druhého povodňového stupně během několika hodin.

Na jihu Čech způsobily vydatné deště problémy s kanalizací, která na mnoha místech nestačila odebírat velké množství vody a voda tak zatopila silnice. Voda zaplavila i nové sídlo jihočeského Krajského úřadu v Českých Budějovicích. Suterénní prostory budovy se místy zaplnily až do výše deseti centimetrů.

Dětské tábory jsou kvůli povodním připraveny na evakuaci. Provozovatelé letních táborů sledují s obavami počasí a hrozivé předpovědi meteorologů. Rodiče dětí, které táboří v Olomouckém a Moravskoslezském kraji se ale o své ratolesti bát nemusejí. Vedoucí táborů jsou totiž připraveni evakuovat děti do bezpečí nebo je přesunout i do města.

Podle meteorologů má celý den hustě pršet a podle meteoroložky Mileny Ferebauerové má být nejkritičtější situace právě ve východních Čechách, na severní Moravě a ve Slezsku. "Srážkové úhrny by mohly dosáhnout až 50 mm během dne. Nelze tedy vyloučit již během dne dosažení druhého stupně a k večeru místy i třetího stupně povodňové aktivity - tedy vylití řek z břehů. Týkat se to bude hlavě povodí Odry, horní a střední Moravy." Navečer se srážky, zpočátku ve formě bouřek, přesunou nad východní část Moravy a do Slezska. Déšť by podle odborníků neměl ustat ani v sobotu dopoledne, kdy by na východě a severovýchodě Moravy a ve Slezsku měly být srážky trvalejší.

Jak nám potvrdila vedoucí dispečinku povodí Moravy Jana Kadeřábková, dešťový pás se táhne směrem na Jihlavsko a na Třebíčsko. Jak ale Jana Kadeřábková zdůraznila, rozsah povodně tentokrát nebude v žádném případě tak velký, jako v roce 1997.

Silná bouře, která se po 15. hodině přehnala přes Olomoucko a Prostějovsko, pokácela desítky stromů. Vytloukla mnohá okna u rodinných domů a na Prostějovsku skácela i stožár s vysokým napětím. Policie musela na mnoha místech uzavřít silnice, které blokují vyvrácené stromy. Bouře si podle policejních informací nevyžádala žádné zranění. Do obcí na Prostějovsku i Olomoucku vyjeli hasiči a odstraňují následky prudkého větru a krup - bouře ale ještě tento region neopustila.

Veškerou techniku museli nasadit brněnští hasiči na odčerpání vody ze sklepů. Srážky neustávají a hasičská zásahová auta se musejí neustále přemísťovat k dalším zatopeným objektům.Meteorologové očekávají večer na Brněnsku postupné přibývání dešťů. Do 14-té hodiny napršelo na 24 milimetrů srážek a meteorologové očekávají ještě jejich postupné zesílení. Na povodích Jihomoravského kraje se déšť zatím výrazně neprojevil, horní povodí řeky Dyje hlásí normální stav, ale lze předpokládat, že se hladina řek bude ještě nadále zvyšovat. První stupeň povodňové aktivity byl zatím vyhlášen na dolním toku řeky Moravy ve Strážnici.

Aktuální situaci na povodí řeky Moravy najdete na stránkách Ministerstva zemědělství.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme