Na východě republiky stále hustě sněží. Dopravu navíc komplikuje vítr

Východ České republiky zasáhlo silné sněžení a podle meteorologů se počasí nezmění po celý zbytek dne. Na některých místech komplikuje dopravu vítr, který zesiluje, takže se tvoří závěje a sněhové jazyky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sníh komplikuje kromě dopravy na silnici i tu železniční | Zdroj: ČTK

„Vzhledem k této době máme v podstatě tři čtvrtiny našeho nejvyššího stavu, to znamená, že teď máme permanentně venku dohromady jedenáct sypačů a osmnáct traktorů,“ popisuje jednatel společnosti Správa a údržba silnic Slovácka Rostislav Buchtík.

„Snažíme se, abychom v dobrém stavu udrželi hlavně první třídy, to znamená přejezd přes Buchlovské kopce a přes Karpaty,“ dodává.

Velké problémy s odstraňováním sněhu mají i silničáři na Ostravsku. Pomáhají jim i nasmlouvané traktory a nákladní auta. Ruce k dílu museli přiložit také místní hasiči.

„Během dne byla v Moravskoslezském kraji technika v počtu 140 sypačů“, uvádí mluvčí Správy krajských silnic Šárka Vlčková.

Podle dispečerů jsou silnice se zvýšenou opatrností sjízdné, ale přesto radí motoristům, aby raději nevyjížděli, protože zejména ve vyšších polohách mohou narazit na sněhové jazyky.

R48 mezi Frýdkem-Místkem a Českým Těšínem pokrytá vrstvou sněhu | Foto: ČTK

Policisté vyjížděli k několika desítkám dopravních nehod. Například rychlostní silnici R35 na celé dopoledne uzavřel převrácený kamion.

Pod náporem sněhu padají i stromy na cestu a blokují dopravu. Hasiči navíc musejí kontrolovat střechy budov, například v Kravařích asistovali při vyfukování nafukovací sportovní haly, které hrozilo zřícení.

Kromě silnic sníh komplikuje dopravu i na železnici. Mezi Suchdolem nad Odrou a Budišovem nad Budišovkou musejí cestující využívat náhradní autobusovou dopravu. Provoz by měl být obnoven ve večerních hodinách.

Situace není příznivá ani pro turisty. Horská služba v Beskydech varuje před jakýmkoli pohybem na hřebenech hor.

Česko zasypal další sníh. Podle meteorologů bude chladný i duben

Číst článek

V Olomouckém kraji stále vydatně chumelí, v nejvyšších oblastech připadlo 15 centimetrů sněhu. Většina silnic je tam velmi kluzká, silničářům pomáhá s odklízením technika, kterou mají dohodnutou pro krizové případy.

Hasiči vyjížděli k desítce dopravních nehod. Většinou vyprošťovali auta z příkopů, zasahovali také u trojice popadaných stromů. Kvůli vánici a větru jsou uzavřené tři silnice třetích tříd.

Závěje a sněhové jazyky jsou hlášeny i z Potštátska, Šternberska nebo Jeseníků.

sněhová kalamita | Foto: ČTK

Obdobná situace je i na Zlínsku, kde stále padá mokrý, těžký sníh, na silnicích zůstává ujetá vrstva sněhové kaše.

Kombinace chumelenice a bočního větru snižuje viditelnost. Řidiči by se měli raději snažit vyhnout oblastem, jako je Petrůvka, Zádveřický kopec a úsek Bohuslavice-Doubravy.

I tady pomáhají s odklízením hasiči, většinou se jedná o spadané stromy nebo velké kusy větví. Celkem hlásí 37 výjezdů.

Také v Orlických horách se tvoří závěje a sněhové jazyky, takže silničáři mají plné ruce práce. Ještě ale nemuseli žádný úsek zavřít.

Největší problémy jsou mezi Olešnicí v Orlických horách a Deštným. Úsek je sice průjezdný, silničáři přesto žádají řidiče, aby se mu pokud možno vyhnuli. Zejména ti méně zkušení tu totiž ztěžují práci sněhovým frézám.

S rozmary počasí se potýká také Slovensko. Hrozí záplavy i laviny

Číst článek

V nižších polohách regionu jsou silnice mokré a sjízdné bez větších problémů. Komplikace nehlásí zatím hasiči ani energetici.

„Až do pondělní jedné hodiny v noci platí výstražná informace pro Jihočeský, Pardubický kraj, Vysočinu, Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj varující před novou sněhovou pokrývkou,“ říká meteorolog Pavel Borovička.

„Před sněhovými jazyky platí výstražná informace pro Pardubický kraj, Vysočinu, Jihomoravský, Zlínský, Moravskoslezský a Olomoucký kraj,“ doplňuje. V noci z neděle na pondělí se navíc může tvořit náledí.

Zuzana Zatloukalová, Andrea Švubová, Jiří Fremuth, Veronika Neprašová, Stanislav Janalík, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme