Na výměnu průkazů ZTP zbývá jen pár dní, žádost je třeba podat do konce roku

Už jen pár dní mají lidé se zdravotním postižením na výměnu průkazu. Malá plastová kartička jim zajištuje třeba místo k sezení v tramvaji, slevu na jízdné nebo cestování MHD pro doprovod zdarma. Pokud výměnu nestihnou do konce roku, čeká je přezkoumání zdravotního stavu u posudkového lékaře. O výměnu dokladu zatím požádalo více než 267 tisíc lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce | Foto: Filip Jandourek

„Já jsem se snažil co nejdřív, protože jsem měl jet na expedici, kam jsem potom nejel z důvodu zemětřesení,“ popisuje nevidomý Jan Říha.

„A také z důvodu, že se znám. Člověk pak na to zapomene a nechá to na poslední chvíli nebo bych si na to taky vůbec nevzpomněl," dodává. Průkazku si Jan Říha vyměnil už v létě.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výměně průkazů ZTP mluvila Eva Rajlichová

Má třetí, tedy nejvyšší stupeň zdravotního postižení. Průkaz mu umožní například jízdenku pro doprovod zdarma.

Dosud bylo několik typů průkazů, ale podle Václava Krásy z Národní rady osob se zdravotním postižením jejich využití v praxi značně pokulhávalo:

„Setkali jsme se s tím třeba v železniční dopravě, že průvodčí neznali všechny typy a nechtěli některé uznávat. Takže myslím, že je dobře, že se to sjednotí."

Držitelů průkazu osoby se zdravotním postižením je v Česku asi 300 tisíc. Žádost o nový průkaz si na úřad práce od dubna do půlky prosince podalo víc než 267 tisíc z nich:

„Podle podmínek smlouvy, kterou má úřad práce s dodavatelem, musí vyrobit průkaz osoby se zdravotním postižením a dopravit ho do sedmi pracovních dnů. Ale musím říci, že ta doba bývá mnohem kratší a všechny strany dělají maximum pro to, aby se co nejvíce zkrátila," doplňuje mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková.

Pokud člověk výměnu do konce roku nestihne, zadělá si na problém, jak potvrzuje předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása.

„Přestane být průkaz osoby se zdravotním postižením platný a musí nově požádat o nové vystavení. To znamená, musí proběhnout znovu celé správní řízení, včetně prohlídky, posouzení posudkovým lékařem."

Do konce roku ale stačí mít jen na úřadu práce podanou žádost o výměnu a člověk se zbytečné administrativě vyhne.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme