Na Vyškovsku se má údajně cvičit s chemickými látkami

Ve výcvikovém prostoru Březina u Vyškova se má údajně cvičit s nebezpečnými chemickými, radioaktivními a biologickými látkami. Česká armáda totiž podle informací tisku hodlá posílit svoji pozici vojenských chemických specialistů v NATO. Proto měla nabídnout bruselské centrále aliance, aby na Moravě pořádala vojenský výcvik se skutečnými otravnými a radioaktivními látkami. Zatím je podobné zařízení pouze v americké Montanně a běžně tam vojáci cvičí například s bojovým plynem sarinem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vojáci-česká protichemická jednotka

V Březině u Vyškova by měl zřejmě probíhat i nácvik práce s nebezpečnými radioaktivními látkami v práškové podobě. Zatím však podrobné informace nikdo poskytnout nemůže. "V každém případě na teritoriu posádky Vyškov je jedno výcvikové zařízení, kde lze provádět výcvik odborníků chemického vojska," uvedl pouze na otázku Radiožurnálu plukovník generálního štábu z Březiny u Vyškova Radovan Rotrekl.

Ani starosta Vyškova Miloš Olík nic o chemickém cvičení zatím neví. "Pokud by tady takové cvičiště mělo vzniknout, tak určitě bude v prvotním zájmu města dozvědět se podrobně o dopadu na naše občany. V tomto okamžiku vám ale vzhledem k tomu, že nemám žádné informace, nemohu nic bližšího říct," přijal zprávu s rozpaky starosta.

Cvičení rakouských specialistů se ve vojenském prostoru Březina uskuteční pravděpodobně už v červenci. Co by případně měli vojáci za úkol a s jakými otravnými látkami mají pracovat, upřesňuje mluvčí náčelníka generálního štábu Vladimír Palán. "Při výcviku půjde zejména o úkoly spojené se zajišťováním přítomnosti látek, odběry vzorků z nejrůznějších matric, například vzduchu, vody a podobně. Procvičovat se bude dekontaminace oděvů, drobného materiálu a výzbroje. Při tomto výcviku jsou obvykle používány standardní toxické látky jako jsou sarin, soman, yperit," vysvětlil.

Jak vyplývá z ankety Radiožurnálu mezi obyvateli Vyškova, lidé se zřízením chemického cvičiště zásadně nesouhlasí. "Moc to neschvaluju, chemie je zrádná věc, takže s tím spokojený nejsem," říká místní muž. "Myslím si, že je to hloupost. Všude jinde je výcvikových prostorů dost, které obydlené nejsou, tak proč to dávat sem, kde je to hustě obydlené," dodává druhý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Anketa mezi obyvateli Vyškova

Civilistům v okolí ani pracujícím specialistům ale podle Palána žádné nebezpečí nehrozí. "Cvičiště je vybudováno tak, aby nedošlo k ohrožení životního prostředí a zdraví lidí, to znamená jak lidí cvičících, tak lidí v okolí. Bezpečnost výcviku je dána dodržováním bezpečnostních zásad a striktním omezením množství každé z používaných látek pro daný úkol," uvedl Palán s tím, že se jedná vždy pouze o miligramová, maximálně gramová množství.

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík pro ČTK označil informace o zřízení chemického cvičiště pro armády NATO v Březině na Vyškovsku za pouhé teoretické úvahy. Pokud by k takovéto dohodě s aliancí došlo, předcházela by ji podle něj podrobná informace předložená jak vládě, tak parlamentu. Podle mluvčího Libora Roučka na dnešním jednání kabinetu žádnou dokumentaci nepředložil. Samo ministerstvo obrany tyto zprávy nepotvrdilo, ale ani neodmítlo - jeho mluvčí Milan Řepka nás odkázal na zítřejší tiskovou konferenci.

Marika Táborská, Gabriela Sahánková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme