Na Vysočině se začíná stavět obří zásobník plynu

V Rožné na Bystřicku začíná stavba největšího hlubinného zásobníku zemního plynu v Česku. Kilometr pod zemí ho vybuduje společnost Česká plynárenská ve spolupráci se státním podnikem Diamo, který poskytne své horníky a techniku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podzemní zásobník plynu | Foto: Česká plynárenská unie

Právě dnes začne dvacítka horníků s hlubinnými průzkumy, které detailně zmapují podloží. Samotné chodby, do kterých se plyn napustí, začnou razit zhruba za dva roky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel státního podniku Diamo Jiří Jež byl hostem Ranního interview Radiožurnálu

Ražbu má na starosti státní podnik Diamo, který spravuje poslední uranový důl v Česku. Podle ředitele firmy Jiřího Ježe jde o zásadní stavbu.

“Bude to největší kavernový zásobník v celé Evropě. Bude mít dvě části, menší na 50 milionů kubíků, větší na 180 milionů kubíků zemního plynu,“ vysvětlil Jež ve vysílání Radiožurnálu.

Celá stavba má přijít až na devět miliard korun. „Přesné odhady ještě nejsou, protože nejsou hotové detailní plány. Dneska budeme zahajovat průzkumné práce,“ dodal ředitel.

Ražba dá horníkům novou práci

Lidé na severovýchodě Vysočiny stavbu vítají. Místním uranovým dolům totiž do pěti let dojdou zásoby a pro horníky je zásobník plynu novou nadějí na práci. Ražba obřího zásobníku začne ještě před uzavřením dolů. Až na osm let to poskytne práci více než pěti stovkám horníků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o obřím zásobníku plynu zjišťoval Daniel Burda

Obyvatelé Rožné se na druhou stranu ptají, jestli je milióny kubíků stlačeného zemního plynu, které budou mít pod nohama, neohrozí. Generální ředitel Diama ale ujišťuje, že se bát nemusejí.

„Rizika nejsou absolutně žádná, plyn tam v žádném případě nemůže bouchnout, bude to kilometr pod zemí, bude to dokonale zazátkované, k žádnému úniku nemůže dojít,“ tvrdí Jež.

Zásobník bude mít kapacitu až 300 milionů kubíků stlačeného plynu. Tolik se ho v naší republice spotřebuje průměrně za dva týdny. Podobný zásobník má vzniknout také u obce Okrouhlá Radouň na Jindřichohradecku. Už 20 let funguje bez problémů o něco menší zásobník v Hájích u Příbrami.

Igor Maňour, Martin Hromádka, Daniel Burda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme