Na Wintona se vzpomínalo i u jeho sochy v Praze. Město po něm pojmenuje ulici

Odvaha, statečnost a také moudrost jsou vlastnosti, které Češi zmiňují v souvislosti se jménem sira Nicolase Wintona nejčastěji. Muž, který v krátce před vypuknutím druhé světové války zachránil 669 dětí, ve středu zemřel ve věku 106 let. Zavzpomínat na něj přišli i lidé k soše na pražském hlavním nádraží. Wintonovo jméno také ponese jedna z ulic metropole.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U sochy Nicholase Wintona leží i květiny se vzkazy „Děkujeme“ nebo „Navždy v našich srdcích“

U sochy Nicholase Wintona leží i květiny se vzkazy „Děkujeme“ nebo „Navždy v našich srdcích“ | Foto: Eva Rajlichová | Zdroj: Český rozhlas

„Přinesla jsem svíčku za Jiřinu Poláčkovou, dceru Karla Poláčka, provdanou Jelinowiczovou. Po ruské okupaci utekla do Kanady, kde zemřela. Byla z těch dětí, které Winton zachránil,“ popisuje Jiřina Dvořáková.

Je jí už přes 80 let a špatně chodí, přesto sem podle svých slov musela přijít.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lidé v Česku vzpomínají na Nicolase Wintona, který těsně před druhou světovou válkou zachránil stovky dětí židovského původu. Natáčela E. Rajlichová

„Myslím si, že právě odpovědnost jednoho za druhého je potřeba v lidech pěstovat. Mám k němu velkou úctu,“ dodává paní Jiřina.

Socha na pražském hlavním nádraží Nicolase Wintona symbolicky zachycuje s dětmi - jedno stojí vedle něj, druhé drží v náručí. Lidé k ní také pokládali květiny i vzkazy.

„Jsem učitelka, mám ráda děti a hodně to pro mě znamená. Požehnaný věk. Splnil asi vše, co bylo možné. Lidi by neměli zapomínat. Dala jsem pro něho jednu kytičku od dětí, kterou jsem včera dostala za svou práci, a jednu symbolicky pro ty děti,“ říká žena.

Británie truchlí za Wintona. Byl to opravdový hrdina, hodnotí politici

Číst článek

S maminkou a kamarádkou přišla také desetiletá Bára Volejníková, které ve středu začaly prázdniny.

„Přinesly jsme mu květiny za to, že zachránil tolik dětí. Musel být hodně odvážný a nebál se,“ myslí si.

Winton zemřel ve věku 106 let. Lidé u jeho sochy zapálili svíčky | Foto: Eva Rajlichová

Pražské hlavní nádraží je místo, kde se především spěchá. Přesto se v horkém letním dni řada lidí u Wintonovy sochy neváhala zastavit, a tiše tak ocenit jeho výjimečný čin.

Jméno sira Nicolase Wintona navíc v budoucnu ponese některá z pražských ulic. Českému rozhlasu to sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Primátorka Prahy Adriana Krnáčová z hnutí ANO návrh předá místopisné komisi.

Socha sira Nicholase Wintona na pražském hlavním nádraží | Foto: Eva Rajlichová

Nicholas Winton | Foto: Český rozhlas

Eva Rajlichová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme