Na začátku byla neznalost nebo daňový podvod. Teď metanol zabíjí

Stovky kriminalistů, hygieniků a potravinářských inspektorů pátrají po celé zemi po metanolu. Neviditelný nepřítel už má na kontě devět mrtvých a další lidé jsou v ohrožení života. Ukazuje se, že český spotřebitel je velmi málo chráněný – a to nad kvalitou alkoholických nápojů bdí celá armáda státních úředníků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dávkování vodky Chortice

Dávkování vodky Chortice | Foto: Marián Vojtek

Policisté už mají nejméně jednoho člověka ve vazbě, ale žádné podrobnosti nesdělují. Jistě jsou na stopě, otázka však zní, kolik lidí to ještě odnese, než se podaří vlnu jedovatého metanolu zcela zastavit.

Havířovské sídliště Šumbark chvílemi působí jak za výjimečného stavu. „Žádáme občany, aby se v souvislosti s výskytem životu nebezpečného alkoholu na území města Havířov zdrželi jakékoli konzumace čepovaného alkoholu pochybného původu!“ zní z tlampače projíždějícího auta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Za metanolovou kauzou může být nevědomost i pokus o daňový únik

Míjí i dům, kde bydlí Vladimír Lipina, který jen tak tak utekl hrobníkovi z lopaty. Od bratra dostal láhev rumu a vypil jenom dvě deci. 200 mililitrů metanolu je sice smrtelná dávka, ale důchodce se dostal včas do nemocnice.

Tak sice nezemřel, ale oslepl. „Byl večer,“ vzpomíná. „Zničehonic jsem přestal vidět a od té doby se nic nemění. Pořád tma.“

Policií zavřený a hlídaný stánek s alkoholem v havířovské části Šumbark | Foto: Martin Knitl

Úřady zatím udělovaly pouze symbolické pokuty

Čepovaný alkohol není žádná velká lahůdka, ale je laciný a hlavně po ruce. Stánky s rozlévanou kořalkou jsou zásobené dnem i nocí a úřady zřejmě zdroje dodávek nikdy nijak zásadně nezkoumaly.

I hygienik Moravskoslezského kraje Roman Letošník v Ranním interwiev Radiožurnálu řekl, že jeho úřad udělil za prohřešky při prodeji alkoholu vesměs symbolické pokuty. „Těžko uvádět přesný údaj, ale v případě sankcí šlo řádově o desetitisíce korun,“ prohlásil.

Znalci oslovení Radiožurnálem se shodují v tom, že se lidé otrávili čistým metanolem. Došlo tedy k dokonalé záměně s alkoholem. Záměrná otrava nemá logiku, protože prodejci potřebují živé konzumenty.

Podle stejných znalců jedovatý nápoj nepochází z pěstitelských palíren ani z lihovarů. Spíše se přiklánějí k názoru, že jde o průmyslově vyrobený metanol, říká Iveta Kolouchová z Vysoké školy chemicko-technologické. „Nedovedu si představit, že by to někdo udělal cíleně. Spíše šlo podle mě o neznalost,“ uvažuje.

Ve zlínském obchodě, kde si měli otrávení metanolem koupit alkohol, vyšetřuje police | Foto: Pavel Sedláček

Za kauzou může být i snaha o daňový podvod

Podobnou vlnu otrav metanolem Česko nepamatuje po desetiletí. V sousedním Polsku nebo třeba v Rusku jsou otravy častější. Právě v Rusku úřady několikrát zjistily, že se pijáci otrávili metanolem, který kradli z cisteren na nádražích. I tam si jed popletli s alkoholem.

V tom vidí příčinu i šéf pěstitelské palírny Kamil Kutina. „Museli vypít pouze metylalkohol, který pocházel zřejmě z nějaké cisterny,“ soudí.

Radiožurnál oslovil velké chemické společnosti, které metanol dovážejí. Zajímalo nás, odkud se dováží a jak je zabezpečený. Žádnou odpověď jsme zatím nezískali.

Za otravou mohou být i daňové podvody. Zatímco na hektolitr čistého lihu je uvalena spotřební daň 28 500 korun, za stejné množství metanolu je spotřební daň přesně nula korun.


Zvětšit mapu: pančovaný alkohol se poprvé objevil v havířovském Šumbarku

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme