Na začátku prosince mají dorazit další vakcíny

Do Česka by mělo po 4. prosinci přibýt dalších 90 000 vakcín proti prasečí chřipce. Na sjezdu České lékařské komory v Brně to řekla ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. Ještě během víkendu dopracuje její rezort pravidla pro očkování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dana Jurásková | Foto: Tomáš Adamec

Ministryně to přislíbila poté, co na sněmu lékařů vyslechla řadu výhrad k organizačnímu, a zejména právnímu zajištění očkování, které má začít už v pondělí. Jurásková tvrdí, že nic nezanedbali. Zdůraznila také, že se zatím nikde ve světě neobjevily ve zvýšené míře negativní vedlejší účinky nové vakcíny.

Většina výhrad lékařů je oprávněná, připustila po skončení téměř dvouhodinové diskuse s delegáty ministryně Jurásková: "My denně řešíme nové a nové věci, na které jsme při přípravě toho to nového projektu buď nemysleli, nebo se objevily prostě nově."

Její slib vítá například praktický lékař z Jindřichova Hradce Lubor Kinšt, ale současně má za to, že není třeba mít příliš velké obavy: "Protože se jedná o de facto běžnou vakcínu, jejíž nežádoucí účinky jsou tak malé, že na poměr dávek v České republice by možná byl jeden, maximálně tři, a to ještě nikoli třeba vážné."

Méně je zatím spokojen právník komory Lukáš Pudil. Stanovisko považuje za příliš obecné: "Je rozdíl mezi tím, jestli ministerstvo přistoupí k nějaké případné odpovědnosti zdravotnického zařízení, nebo řekne, že v případě, že zařízení bude něco platit, bude možné regresem požadovat něco po státu."

Na upřesnění organizačních i právních aspektů očkování bude ministerstvo pracovat i zítra. Informace zveřejní v pondělí, kdy ale už má začít očkování.

Milan Kopp, Ivan Holas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme