Na zahájení církevních restitucí se připravují hlavně katastrální úřady
Start církevních restitucí se blíží. Od prvního ledna bude platit zákon o navrácení zabaveného církevního majetku. Připravují se na něj zástupci církví i státní úředníci. Rychlé a bezproblémové vracení majetku církvím by měly zajistit především katastrální úřady.
O známý klášter ve Vyšším Brodě se už několik let starají cisterciáci. Vše tam září novotou. A co ne, to se opravuje. Podle opata Justýna Berky to vyplývá ze samotné podstaty cisterciácké spirituality. Ta klade důraz mimo jiné na manuální práci.
Rekonstrukce kláštera přinesla i nečekané objevy. V kostele se našla i řada uměleckých pokladů. Památka se opravuje po 83 letech.
Hostem Ranního interview na Radiožurnálu byl předseda Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního Karel Večeře
Ohromný komplex kláštera má ale i svou odvrácenou stranu. Za nablýskaným nádvořím a právě rekonstruovaným klášterem stojí areál klášterního pivovaru, který se doslova rozpadá. Jde o tu část kláštera, kterou dosud spravuje stát.
Mniši se alespoň snaží drobnými opravami na svoje náklady rozpad budov zastavit. Udržovaná zřícenina je totiž stále lepší než hromada cihel zarostlá kopřivami.
A právě to, jak rychle a bez problémů vrátit církvím majetek, musí zaručit katastrální úřady. Zástupci všech krajů se zaměří hlavně na praktické detaily předávání nemovitého majetku.
„Proces začíná tím, že si oprávněné osoby musí obstarat podklady z pozemkové knihy, protože tam se zjistí, jaký majetek byl evidován ve vlastnictví té oprávněné osoby k rozhodnému datu, tedy únoru 1948,“ popisuje předseda Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního Karel Večeře postup žádní o vrácení nemovitosti.
„Následně je třeba nemovitosti najít v historických mapách pozemkového katastru. Přes tento obraz se pak pomocí počítačové aplikace přeloží současná katastrální mapa.
Na základě porovnání pak lze zjistit, co je na daném místě dnes a kdo s daným pozemkem v současnosti hospodaří, zda je to někdo z okruhu tzv. povinných osob, jako je třeba pozemkový fond nebo Lesy České republiky,“ doplňuje Večeře.
Listiny jsou dohledatelné v pozemkových knihách
Katastrální úřad však samozřejmě nemá konkrétní seznam majetku, který se bude převádět. „Kdyby měl existovat seznam všech nemovitostí, kterých se zákon týká, tak by ten proces, který je plánován na minimálně jeden rok, musel být plánován předem,“ objasňuje Večeře a dodává:
„Protože tady jsou nějaká kritéria, podle kterých se hodnotí, jestli je pozemek schopen vydání, nebo ne. Musí se vzít v úvahu zákonné podmínky. Dopředu, když ten zákon nebyl hotov, to nemohl nikdo udělat.“
Sporné případy, kdy například žádné listinné doklady neexistují, se podle něj katastrálního úřadu netýkají. „To bude problém těch povinných a oprávněných osob. Oprávněné osoby musí svůj nárok doložit. Pokud byl zápis na stát proveden už v pozemkové knize, tak ve sbírce listin pozemkové knihy by měly být listiny, na základě kterých se to stalo, založeny,“ říká Večeře.
To platí i pro případy, kdy zápis proběhl později, v době, kdy už se nevedly pozemkové knihy. „Tyto listiny by pak měly být založeny ve sbírce listin katastru nemovitostí. Takže ty oprávněné osoby, pokud je nebudou mít, mohou žádat o jejich kopie ze sbírek listin,“ uzavírá Karel Večeře.