Na zahraničích univerzitách studuje čím dál tím víc Čechů

Stále více českých studentů míří na zkušenou do zahraničí. Po maturitě nebo během vysoké školy si vybírají stáže na prestižních univerzitách v cizině. Mezi nejoblíbenější země patří Německo a také Spojené státy americké. Každým rokem přibývají desítky mladých lidí, kteří si do životopisu touží zapsat Oxford nebo Harvard.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti Harvardovy univerzity

Studenti Harvardovy univerzity | Foto: Miroslav Konvalina

Markovi Svobodovi se doslova splnil americký sen. Jako jeden z mála českých studentů se dostal na prestižní Columbijskou univerzitu v New Yorku. Obor neurovědy tady studuje už dva roky. Podle něj nebylo vůbec lehké zvládnout přijímací zkoušky.

„Předpokládá se dobrá úroveň angličtiny, která se testuje jak přímo v amerických testech, tak v testech TOEFL. Potom samozřejmě vědomostní testy v různých předmětech, potom samozřejmě další věci jako esej, doporučení a samozřejmě i výsledky ze střední školy,“ popisuje Marek Svoboda.

S financemi na zahraniční škole pomohlo jednadvacetiletému vysokoškolákovi jedno české soukromé gymnázium a jeho nadace. Zkušenosti z ciziny by Marek Svoboda doporučil každému.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Kláry Bílé a Petry Benešové o českých studentech mířících do zahraničí na Radiožurnálu

„Protože je to strašně obohacující zážitek a obzory otevírající, protože až v zahraničí jsem zjistil, jak uzavřená je česká společnost, občas až třeba xenofobií a tak dál, což člověk žijící tady nemá šanci nějak vidět, zjistit. A samozřejmě další věci je kulturní obohacení,“ říká.

Studijní stipendia a stáže na amerických školách nabízí českým vysokoškolákům také mezivládní organizace Fulbrightova komise. Každý rok je o Ameriku velký zájem, vysvětluje koordinátorka stipendijních programů Andrea Semancová.

„Fulbrightovo stipendium je určeno pro studenty, kteří už v době uzávěrky získali minimálně bakalářský titul na zdejší škole nebo nějaké jiné. Fulbrightova komise může pomoct tím, že financuje pobyt v USA, a to jak náklady na pobyt, tak i případnou část školného. Můžeme také pomoct s přípravou přihlášky a s přípravou na různé testy, které jsou ke studiu potřeba,“ vysvětluje.

Zahraniční zkušenost otevírá cestu kariéře

Českých studentů na zahraničních školách každým rokem přibývá. Dokazují to například i statistiky Národní agentury pro evropské vzdělávací programy. Zatímco v roce 1998 vyjelo s programem Erasmus na evropské univerzity téměř devět stovek mladých lidí, vloni už jich bylo více než pět tisíc. Zahraniční zkušenost otevírá cestu pro budoucí kariéru, říká Pavla Šabatková z národní agentury.

„Když se dneska díváte na životopisy absolventů vysokých škol, tak téměř každý už uvádí nějakou zahraniční stáž. A asi už bez té zahraniční stáže se těžko může student dobře uplatnit na trhu práce,“ říká.

Nejvíce si čeští studenti vybírají univerzity v Německu, Francii, Španělsku nebo Velké Británii.

„Přijde mi, že bych se tam mohl naučit něčemu, co v českém systému je relativně neznámé,“ vysvětluje Jan Chalupný, devatenáctiletý student, který toho na poli učení se má za sebou už hodně.

Z testů státních maturit si odnesl samé jedničky. Jenže ty mu cestu na prestižní univerzitu v zahraničí nevyšlapaly. Dveře mu otevřela mezinárodní maturita. Takzvaný IB Diplom, program mu během studia nabídlo gymnázium Open Gate, kde studoval.

Mezinárodní program IB

Mezinárodní studijní obor je v Česku pořád vzácností, nabízí ho jen dalších šest škol, navíc soukromých. Například Gymnázium PORG, 1st International School of Ostrava nebo anglické gymnázium. Tady se programu IB věnuje Colin Beet, který o něm napsal:

„Program IB podněcuje studenty k samostatnému myšlení, komunikativnosti, argumentaci a debatování, k tomu být tvůrčí, soucítit s druhými a rozvíjet mezinárodní pohled na svět.“

Proto se v mnoha zemích zvyšuje počet studentů a učitelů, kteří se obracejí k IB. Program nabízí přes 2300 škol ze 145 zemí.

Klára Bílá, Petra Bebešová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme