Na základních školách začínají zápisy prvňáků

V celé zemi dnes začínají zápisy do prvních tříd. Podle odhadů by k nim mělo přijít zhruba 90.000 dětí. To je přibližně stejný počet prvňáčků, kteří zasedli do lavic v tomto školním roce. Kolik dětí ale nakonec letos skutečně rodiče do prvních tříd přihlásí, je zatím otevřenou otázkou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

školní třída

Podle odborníků totiž stále více narůstá počet případů, kdy rodiče šestiletého dítěte žádají o roční odklad jeho nástupu do základní školy. Důvodem jsou především obavy, že na takový krok ještě není jejich předškolák, byť v zákonem stanoveném věku, dobře připraven.

Podle odborníků jde ale většinou o přehnané obavy. Stejný názor má i ministryně školství Petra Buzková. "Každý rodič to musí dobře zvážit, ale nemyslím si, že by první třída byla takový zásah do života dítěte, že by to nezvládlo, když dovršilo ten správný věk," uvedla ministryně.

Učitelé musí u zápisu zjistit, zda je dítě dostatečně vyvinuté, aby mohlo do školy nastoupit. Podle psychologů by měl být zápis pro předškoláky slavnostní událostí. Školy se proto snaží zápis připravit tak, aby byl předškolák co nejméně ve stresu. Také rodiče by dítě neměli strašit, spíš je naladit a říct mu, co ho u zápisu může čekat.

Školy letos bojují doslova o každého nového žáka. Statistiky jsou totiž neúprosné a předškoláků stále ubývá. Některým školám proto hrozí, že budou kvůli prázdným třídám zrušeny, nebo budou muset žádat ministerstvo školství o udělení výjimky.

Ředitelé mimo jiné uvažují o nejrůznějších specializacích, kterými by přesvědčili rodiče, aby své ratolesti zapsali právě k nim. Někde zase chystají pro budou prvňáky netradiční hry a pohádky, roli hraje také technická vybavenost škol. Přesto mezi argumenty většinou vítězí vzdálenost školy od domova.

Zápisy potrvají do 15. února, termíny v jednotlivých školách najdou rodiče na městských úřadech i přímo ve školách.

Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme