Na zákon o církevních restitucích čekají ve Vyšším Brodě. Chtějí opravit klášterní pivovar

Církevní restituce už čekají jen na podpis prezidenta. Pokud zákon skutečně začne platit, uleví se stovkám obcí a měst napříč republikou. Na církevních pozemcích se totiž nemohou stavět nové domy, parkoviště nebo třeba protipovodňové bariéry. A netrpělivě čekají i cisterciáci v klášteře ve Vyšším Brodě. Ohromný komplex není dodnes celý jejich a část hospodářských budov tak beznadějně chátrá. Přitom jde o národní kulturní památku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cisterciácký klášter Vyšší Brod (pohled přes klášterní rybník)

Cisterciácký klášter Vyšší Brod (pohled přes klášterní rybník) | Foto: Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, ŠJů, Wikimedia Commons

Vše v klášteře září novotou a co ne, to se opravuje. Podle opata Justýna Berky to vyplývá ze samé podstaty cisterciácké spirituality. Ta klade důraz mimo jiné na manuální práci.

„Patřím do rodiny benediktinů, my jsme reformovaní benediktini. Sedmkrát denně se modlíme, mezitím práce, duchovní četba,“ říká Berka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Vyšším Brodě natáčel redaktor Filip Černý

Rekonstrukce kláštera přinesla i nečekané objevy. Například v kostele, který se opravuje po 83 letech, se našla řada uměleckých pokladů.

„Objevili jsme zde pozdně gotickou scénu z roku 1526 – umučení svatého Šebestiána,“ prozrazuje podrobnosti o objevu Berka.

Velký komplex kláštera má i svoji odvrácenou stranu. Za nablýskaným nádvořím a právě rekonstruovaným kostelem stojí areál klášterního pivovaru, který se doslova rozpadá. Jde o tu část kláštera, kterou dosud spravuje stát.

Mniši se snaží alespoň drobnými opravami na své náklady rozpad budov zastavit. Pokud by nakonec došlo k majetkovému vyrovnání mezi státem a církvemi, tak jim ruina pivovaru spadne do klína. A udržovaná zřícenina je stále lepší, než jen hromada cihel zarostlá kopřivami.

Filip Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme