Na zámku Hluboká začaly přípravy na březnovou schůzku ministrů EU

Zámek Hluboká se už teď připravuje na březnovou schůzku ministrů zahraničí zemí Evropské unie. Prostory se musí postupně vyklidit a cenný mobiliář uložit. Od začátku března se pak začnou historické interiéry elektrickými agregáty postupně vytápět.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zámek Hluboká nad Vltavou | Foto: Jan Rosenauer

Zatímco teď je v zámeckých místnostech průměrná teplota kolem dvou stupňů Celsia, během jednání by se měla pohybovat kolem 20 stupňů. Každý den by se měla teplota zvýšit přibližně o jeden stupeň. Rychlejší vytápění by mohlo poškodit historické materiály. Památkáři musí bedlivě sledovat i relativní vlhkost, na kterou je starý nábytek velmi citlivý.

Ze zámeckých interiérů je třeba odnést přibližně 1000 předmětů. Nejtěžší bylo přestěhovat dva klavíry a těžké busty členů schwarzenberského rodu. V ložnici kněžny Eleonory, kde bude úřadovat český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, zůstane postel s nebesy.

Prestižního jednání se 27. a 28. března zúčastní až 100 hostů. Kvůli akci bude zcela uzavřen zámek i celý park. Zámecká jízdárna se promění v tiskové centrum a v zámeckém parku vyroste stanové městečko pro 300 novinářů, záchranáře, hasiče a policii. Zámek se pro veřejnost znovu otevře nejpozději 12. dubna.

Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme