Na západě by Bém s Janouškem prý byli potrestáni. V Česku těžko

Příteli bývalého pražského primátora Pavla Béma a někdejší šedé eminenci Magistrátu a lobbistovi Romanu Janouškovi hrozí devět let vězení. Záměrně přejel ženu, neposkytl jí pomoc a navíc utíkal před policisty. Média již také druhý týden rozebírají záznamy telefonických rozhovorů mezi Bémem a Janouškem, které naznačují, že lobbista měl výrazný vliv na rozhodování radnice hlavního města.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někdo dílo chválil (Pavel Bém)...

Někdo dílo chválil (Pavel Bém)... | Foto: Tomáš Adamec

Janouškův případ rozebírají už i zahraniční média. V britské BBC ho představují jako muže, jehož jméno se nesmí vyslovit - Voldemorta, postavy z potterovské ságy.

Pražský dopisovatel britské BBC Rob Cameron, který takto Janouška nazval, říká, že případ odposlechů zaujal i ve Velké Británii, a to díky Janouškově nehodě.

„Nebýt té páteční nehody, jestli to můžeme nazvat nehoda, a toho, co poté následovalo v Praze 4, tak britská média, BBC a možná i Britové by neměli takový zájem,“ popsal ve večerních Ozvěnách dne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve večerních Ozvěnách dne mluvili o kauze Bém-Janoušek pražský dopisovatel britské BBC Rob Cameron, americký novinář a vydavatel bulletinu The Fleet Sheet Erik Best a publicista a spisovatel Karel Hvížďala

Podobné případy se prý stávají i v ostrovním království. Teď například Británie řeší skandál konzervativců. „Velmi vysoký člověk z britské koaliční strany toryů musel odstoupit, protože byl nahráván novináři, ne tajnou službou, jak nabídl přístup k premiéru Cameronovi,“ vysvětluje Cameron.

„Hlavní rozdíl je, že možná ne pokaždé, ale alespoň často nebo nějak potom jdou do vězení nebo jsou nějaké rozsudky,“ upozorňuje.

V Německu lze srovnávat s několika týdny starým případem dnes již bývalého prezidenta Christiana Wulffa. „Prokázalo se, že byl napojen na vlivnou podnikatelskou rodinu, která mu za výhodných podmínek půjčila půl milionu eur, on si za to koupil domek a pak zadarmo strávil dovolenou na přímořském sídle svého přítele a byl kvůli tomu donucen opustit prezidentský úřad,“ přiblížil aféru publicista a spisovatel Karel Hvížďala.

Dodal, že v Česku by podobná kauza nic neznamenala, zatímco v Německu stačí podezření, což je prý dáno také delší demokratickou tradicí. „Vzpomeňme si na slavnou dovolenou Mirka Topolánka v Toskánsku nebo na to, jak Pavel Suchánek, předseda rozpočtového výboru, jel do Dubaje si zahrát golf. Novináři na to upozornili a vůbec nic se nestalo,“ podotkl Hvížďala.

Podle amerického novináře a vydavatele bulletinu The Fleet Sheet Erika Besta se navíc Bém s Janouškem sice nechovali, jak by měli, ale prý není dost tvrdých důkazů na to, aby mohli být odsouzeni. „Je to na svědomí pana Béma, jestli zůstane, nebo odejde, ale nemyslím si, že může být z něčeho usvědčený,“ myslí si Best.

Spisovatel a novinář Karel Hvížďala | Foto: Šárka Ševčíková

Také chápe postup ODS, protože Bém už není součástí stranické politické struktury. Strana tak něj prý může maximálně apelovat, to je vše. „Mě spíš zajímá, jak bylo zmíněno v Mladé frontě, že pan Bendl byl také součástí nahrávek, a to mě spíš zajímá, protože je to současný ministr a měli by ho asi donutit k tomu, aby se vyjádřil,“ zmínil.

Rob Cameron z BBC reakci Pavla Béma prý očekával, a to vzhledem k české politické kultuře. To, že primátor "drží" takové kontakty a nenese politickou odpovědnost, ale označil ve večerních Ozvěnách dne za smutné.

V kauze jde o víc

Podle Erika Besta je také na kauze zajímavý její mediální obraz. „Pan Kmenta (reportér MF Dnes, pozn. red.) tvrdí, že to je důsledek dlouhodobé práce. Já si myslím, že to je důsledek toho, že se někdo rozhodl, že je čas předat nějaké záznamy. Na tom nemusí být nic negativního, ale myslím si, že novináři by to měli přiznat, jakým způsobem to získali, a ne nám říkat, že to nějakým způsobem našli,“ tvrdí Best.

K tomu dodává, že Janoušek je tak v celé kauze odposlechů jen "pěšákem" ve hře velkých finančních skupin, které mají zájem řídit stát. „V České republice je boj o moc, peněz je čím dál tím méně a to znamená, že největší kmotři se snaží vystrnadit 'kmotříčky' a myslím si, že pan Janoušek byl jen malý kmotříček.“

Erik Best, novinář | Foto: Šárka Ševčíková

Podle Roba Camerona celý případ vytváří dojem, že je Česká republika zemí, kde je nepořádek, nefungují zákony a někteří žijí takzvaně nad zákonem, a to je nebezpečné. „Dává to obraz, že nežijeme ve skutečné demokracii, a že parlament, vláda a úředníci, kteří dělají pro systém, jsou jakési loutky a pravá rozhodnutí jsou jinde,“ míní.

Erik Best je také překvapen tím, že česká veřejnost na "nehodu" Janouška nereagovala. Podle něj se v Česku problémy oddalují, lidé zapomínají a politici tak zkrátka vědí, jak na ně.

Veronika Sedláčková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme