Na zápal plic zemřel muž v Brně - zkoumá se, zda nešlo o SARS

Muž, který se nedávno vrátil z jihovýchodní Asie, zemřel v sobotu v brněnské fakultní nemocnici. Hospitalizován byl se zápalem plic. Pitva nákazu smrtícím virem SARS u mrtvého neprokázala. Podle ředitele nemocnice Jana Buriana podezření na zákeřnou chorobu musí jednoznačně vyvrátit laboratoř: Vzorky dostane na stůl dnes. "Materiál povezeme do Prahy, do referenční laboratoře do státního zdravotního ústavu."

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

laborantka

laborantka

Podle Buriana ale není příliš pravděpodobné, že by se jednalo o první oběť tohoto smrtelného onemocnění u nás: "Tady samozřejmě v návaznosti na všechna ta rizika, která v současné době jsou, protože v anamnéze je pobyt v jihovýchodní Asii, se zvažuje i tato možnost. Ten klinický průběh by ale svědčil pro jinou příčinou než SARS." Zatím jako jediná provádí testy na SARS Národní referenční laboratoře pro chřipku v Praze. Už od příštího týdne je bude dělat také laboratoř molekulární biologie v nemocnici v Pardubicích.

Strach z nemoci SARS přiměl k akci i evropské ministry zdravotnictví. Ti se právě dnes scházejí mimořádně v Bruselu, aby zkoordinovali boj proti této chorobě. Za Česko u toho bude náš hlavní hygienik. Michal Vít má informovat o evidenčních kartách na letišti, které se Praha rozhodla zavést.

Ty bude muset vyplnit každý, kdo přiletí do Česka, už za několik dnů. Prý se dolaďují už jen technické detaily, návrh samotné karty už je na světě a jak upřesňuje mluvčí ministerstva zdravotnictví Mario Böhme, na palubách letadel se objeví na přelomu týdne - tedy možná už o víkendu. "Ta karta samozřejmě musí být někde vytištěna, musí se doladit distribuce a nakládání s tou kartou. Předpokládá se, že koncem týdne by ty karty měly být tištěny, distribuovány a to opatření hlavního hygienika by mělo začít platit na přelomu týdnů." Tzv. evidenční kartu, bude muset vyplnit opravdu každý, tedy nejen ti, co letí z Asie, kde SARS řádí nejvíc. Provoz na letištích by to ale zkomplikovat nemělo, karty budou totiž lidé vyplňovat už během letu a odevzdávat se budou při odbavení.

Vít také dostal za úkol žádat, aby takové karty existovaly v celé Evropě.

HongKong začíná v boji s nemocí SARS používat léčivé byliny. Po více než 50 letech se tato bývalá britská kolonie rozhodla přistoupit k někdejší tradiční léčbě. Dosavadní západní postup s využitím antibiotik se totiž ukazuje jako málo účinný. Hongkongská vláda povolila nemocnicím léčit pacienty nakažené chorobou SARS pomocí tradiční medicíny poprvé od počátku 40. let 20. století, kdy oblast ovládla japonská vojska. Císařské jednotky tehdy zakázaly využívat léčivé byliny a zavedly léčbu pomocí prášků dovážených ze Západu. Podle hongkongského ministerstva zdravotnictví se postup SARSu nedaří zastavit, i když se denní přírůstek nakažených snížil. Stále vysoký ale zůstává počet obětí. Nemoci SARS dosud v Hongkongu podlehlo na 200 osob. Světová zdravotnická organizace také ponechává Hongkong na seznamu zemí, kterým doporučuje se vyhnout. Jak ale prohlásil šéf místní vlády Tung Chee-hwa, Hongkong se bude snažit, aby byl z tohoto seznamu co nejrychleji vyškrtnut a začít s nápravou ekonomických škod.

Markéta Kaclová, Robert Mikoláš, Jana Zemanová, Lucie Weissová, Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme