Na zápis do některých škol se stojí fronty celou noc

Rodiče budoucích ostravských prvňáčků rozladilo nové nařízení některých městských obvodů na dodržování spádových oblastí při zápisu dětí do prvních tříd. Školy podle něj musejí při zápisech dávat přednost dětem z nejbližšího okolí. Radost z toho nemají především rodiny, které chtěly přihlásit dítě do úzce zaměřené školy - třeba jazykové nebo sportovní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

školačka | Foto: Základní škola Hluboká nad Vltavou

Jaroslava Cvečková bydlí v ostravské části Zábřeh. Přesto plánovala, že její dcera Marie bude dojíždět do základní školy na ulici Porubské v Ostravě-Porubě. To proto, že se tam děti učí už od 3. třídy cizí jazyky. Teď se všechno zkomplikovalo. Pokud přijde k zápisu dost místních, bude mít malá Marie smůlu. "Když se podíváme na Ostravu jako město, v tom velkém počtu obyvatel samozřejmě i počet dětí, které chtějí studovat jazyky, určitě převyšuje nabídku. Myslím, že by stále za to, aby se úřady nad touto skutečností zamyslely."

Že se jazyková základní škola trefila rodičům do noty, o tom svědčí historky z loňského zápisu. Mnozí stáli celou noc frontu před školou, aby byli ráno mezi prvními a měli jistotu, že bude pro jejich ratolesti bude ještě v lavici místo.

Ředitelka školy Milena Walderová má obavy, co se bude dít. Ve frontě na zápis do její školy tradičně stávají rodiče ze všech koutů Ostravy. "Beru to jako krok zpátky a myslím, že hodně omezuje rodiče ve výběru." Michaela Lagronová z Ministerstva školství dodává, že to přitom není novinka, která by začala platit až letos. "I předtím měli děti ze spádových oblastí přednost před těmi, které bydleli někde jinde. Vždycky to tak bylo, akorát se to tolik neuplatňovalo."

Zápisy do škol začínají zítra a končí 15. února.

Markéta Kaclová, Jana Bohušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme