Má radost, že se po roce vrátí do školy, říkají advokáti studenta gymnázia, který podal správní žalobu

Vadila mu distanční výuka, tak podal na školu správní žalobu. A senát Městského soudu v Praze dal studentovi prvního ročníku pražského Gymnázia Na Zatlance za pravdu. Na začátku března by tam tedy měly školní lavice zase ožít. „Jsme rádi, že soud připomněl, že i během epidemie je důležité dodržovat právo,“ řekl serveru iROZHLAS.cz Otakar Duchek z právní kanceláře, která gymnazistu zastupuje.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gymnázium Na Zatlance | Zdroj: Profimedia

Gymnázium Na Zatlance bylo zavřené v rozporu se zákonem. Nouzový stav, který platí od začátku týdne, je totiž v rozporu s vůlí sněmovny, takže je i proti ústavnímu pořádku. V úterý o tom rozhodl pražský městský soud.

Rozhodnutí soudu

Z rozhodnutí vyvěšeného na úřední desce soudu vyplývá, že senát Milana Taubera vycházel z toho, že Poslanecká sněmovna s dalším prodloužením nouzového stavu nevyslovila na své schůzi 11. února souhlas. Aktuální nouzový stav není podle názoru soudu novým nouzovým stavem, ale faktickým pokračováním předchozího, které vláda vyhlásila proti vůli sněmovny.

Student prvního ročníku gymnázia se žalobou domáhal ochrany před nezákonným zásahem a žádal, aby soud škole přikázal obnovit prezenční výuku tak, jak byla uskutečňována do 2. října 2020. Gymnázium od 5. října loňského roku učí studenty distančně, a to na základě opatření vlády. Podle rozhodnutí soudu si žák prvního ročníku gymnázia stěžoval na to, že distanční vzdělání není v souladu se zákonem. 

Žalobu proti distanční výuce podal loni v listopadu student prvního ročníku školy. „Tehdy nás kontaktoval otec studenta,“ uvedl pro server iROZHLAS.cz zástupce právní kanceláře Otakar Duchek.

Podle něj byli ovšem právníci v kontaktu i se studentem. „Chtěli jsme vědět, zda si to přeje i on, nejen jeho otec. Byla to tedy iniciativa, která vzešla od nich od obou. Syn s tím souhlasil,“ tvrdí Duchek.

Studentovi vadilo, že mu výuka na dálku neumožňuje vzdělání v souladu se zákonem. Na spolužáky při tom nebral zřetel. „Nevím, jak se k tomu stavěli další rodiče a studenti. Mohu odkázat jen na průzkum veřejného mínění České televize, podle kterého je devět z deseti lidí pro návrat dětí do škol. Otec studenta informoval ředitelku školy, že se chystá žalobu podat, aby to bylo tak nějak gentlemanské,“ pokračuje Duchek z Advokátní kanceláře Pavel Marek.

Jak verdikt hodnotí student? „Má radost, že se po roce vrátí do školy, pokud to půjde. A obecně jsme rádi, že soud připomněl, že i během epidemie je důležité dodržovat právo,“ parafrázuje Duchek názor studenta.

Gymnázium se k rozhodnutí soudu podle twitterového účtu vyjádří ve chvíli, kdy obdrží rozsudek a probere ho s právním zástupcem. Nyní máme jarní prázdniny, otevření školy se nás do konce týdne netýká,“ napsala škola.

Podobně je na tom ministerstvo školství. „Nejsme účastníkem řízení, a proto se musíme s rozhodnutím soudu teprve seznámit, a poté bude možné se k celé věci blíže vyjádřit,“ řekla pro iROZHLAS.cz mluvčí resortu Aneta Lednová.

sto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme