Na Žďársku se po přívalových deštích pohřešuje muž

Záchranáři na Vysočině od noci pátrají po 53letém muži z obce Bory na Žďársku. Po přívalových deštích odjel na kontrolu rybníka a už se nevrátil. V místě platil nejvyšší stupeň povodňové aktivity. V obci tou dobou voda zaplavila školu, mateřskou školku i sklepy. Po muži začali pátrat profesionální hasiči s člunem, dobrovolní hasiči z okolí i policisté.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozvodněná Blanice v Heřmani

Rozvodněná Blanice v Heřmani | Foto: Jitka Cibulová Vokatá

Uzavřené silnice, evakuované dětské tábory a boj na hrázích o udržení velké vody - to všechno se odehrálo v noci na dnešek v jižních Čechách, na Vysočině a opět na Novojičínsku. Voda většinou zatopila místa, která až dosud ohrožená nebyla. Na Prachaticku hasiči kvůli večerní bouři preventivně evakuovali dva dětské tábory.

Na třech místech je na jihočeských tocích dnes druhý stupeň povodňové aktivity. Na Blanici v Bavorově, kde nad ránem řeka mírně stoupá, a pak na Vltavě v Českém Krumlově ve Spolí. Tam je to dáno především tím, že Lipno stále vypouští osmdesát kubíků vody za sekundu. Stav ohrožení platí i v Tučapech na Černovickém potoce, jehož hladina se přes noc zvedla o jeden metr.

Nejnižší stupně povodňové aktivity jsou pak na několika místech na Lužnici, na Malši v Roudném, Stropnici v Borovanech a Otavě v Písku.

Lokální přívalový déšť zažil včera odpoledne Tábor. Voda zaplavila několik sklepů, z nichž hasičské jednotky odčerpávaly vodu. Příval vody také zkomplikoval dopravu v Údolní ulici, kde ji nestačila posbírat kanalizace a na mostě přes Jordán, který pokryla naplavená vrstva bahna.

Hasiči z Příbramska se celou noc potýkali s následky prudké večerní bouře. Ta během dvou hodin dokázala vyplavit sklepy celé řady domů v místech, kde s velkou vodou nikdy problémy nebyly. Říčka Litavka, které protéká Starým Podlesím, pouze propláchla stadion 1.FC Příbram a zaplavila zahrádky. Přesto se obec velké vodě nevyhnula, záplava totiž přišla z polí a luk nad vsí, změnila cesty v řeky a vtrhla do sklepů z nečekané strany. Hasiči z Podlesí, Obecnice a Příbrami tak měli práci až do rána.

Protržení rybníka v Bohunicích na Prachaticku nehrozí, konstatovali po čtvrteční důkladné prohlídce nádrže s podemletou hrází specialisté z odborné firmy. Jejich stanovisko a doporučení pro zvýšení bezpečnosti rybníka vyslovil Jiří Koťátko: "Rybník je nyní vypuštění a bezprostřední nebezpečí protrhnutí nehrozí. V rámci provizorních opatření se zatím udělalo maximum. Pro další snížení rizika na minimum doporučuji provést dílčí úpravy na vzdušním svahu hráze a vyrovnání koruny hráze štěrkovitým materiálem."

Také příslušníci záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru České republiky zpevňovali příjezdovou komunikaci k rybníku v Bohunicích, aby následně mohli zabezpečit jeho hráz.

Jihočeský hejtman Jiří Zimola oficiálně vyzval významné instituce v regionu, aby alespoň zhruba vyčíslily dosavadní škody, napáchané povodněmi. Hejtman se osobně s výzvou obrátil například na Regionální agrární komoru, Jihočeskou hospodářskou komoru, Svazu průmyslu a dopravy ČR, dále na energetické společnosti E.ON a ČEZ a také na vodárenské firmy 1. JVS a VAK. "Naším cílem je získat přesnější přehled o dosavadních škodách, které povodně na území jižních Čech napáchaly," upřesnil Zimola.

Rozvodněné řeky na jihu Čech neustále lákají vodáky ke splutí. Nedají se odradit ani varováním policie či úřadů. Například ve Vltavě teď teče několikanásobně víc vody, než je běžné, a řeka je tak nebezpečná. Vodákům v kempu ve Spolí u Českého Krumlova to ale nevadilo, jak vyplývá z naší ankety.

Vodáci sjíždějí jez u Papouščí skály na řece Vltavě | Foto: Vlastimil Polák
Přehrát

00:00 / 00:00

Vodáci podceňují riziko při splouvání rozvodněných řek - anketa

Velké množství vody ze záplav na jihu Čech představuje vynikající podmínky pro přemnožení komárů. Hygienici už proto monitorují břehy a okolí například Otavy a Blanice. Frantrišek Kotrba z Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích ke sledování dodal: "Cílem bylo zjistit, v jaké vývojová fázi se populace komárů nachází. Zatím ještě prudce tekoucí voda nedává šanci nadměrnému vývoji komářích larev. Zjistili jsme jednu rizikovou lagunu u Krašlovic. Na tomto místě dochází ke přemnožení komárů téměř pravidelně."

Ivan Mls, Marika Táborská, Zdeněk Hejkrlík, Václav Malina, Petra Matoušková, Martin Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme