Na zdech zrekonstruované brněnské vily Tugendhat se objevily vlhké skvrny

Turisté i náhodní kolemjdoucí si mohli v těchto dnech všimnout velkých vlhkých skvrn na spodní části některých zdí brněnské vily Tugendhat. Rekonstrukce památky UNESCO za více než 170 milionů korun byla dokončena před necelým rokem, přesto se už od té doby musely některé prvky opravovat. Ředitelka vily i památkáři ale popírají, že by šlo o doklad odbyté práce - podobné problémy jsou prý nevyhnutelné a předem se s nimi počítalo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlhké skvrny na omítce nově zrekonstrované vily Tugendhat

Vlhké skvrny na omítce nově zrekonstrované vily Tugendhat | Foto: Ivan Holas | Zdroj: Český rozhlas

Skvrny na vnějších stěnách se objevovaly už v předchozích měsících a koneckonců i za první republiky.

Restaurátoři totiž aplikovali tehdejší vápenné omítky, které silně nasávají vlhkost. Ta ale zase většinou beze stopy zmizí, připomíná ředitel Národního památkového ústavu v Brně Zdeněk Vácha.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na zdech rekonstruované brněnské vily Tugendhat se objevila vlhkost. Důvody zjišťoval reportér Ivan Holas

„Je to samozřejmě otázka optiky, která může hrát roli a může tam být určité překvapení, že to po té stránce vizuální nevypadá zcela dokonale. Ale dům má určité vlastnosti od samého počátku, které jsou v rozporu s požadavkem technické dokonalosti, či dokonce nějakého stálého dobrého výrazového stavu.“

Stanovisko památkového ústavu lze přitom brát jako nezávislé - vila nepatří státu, ale městu. Při rekonstrukci, která u nás rozsahem použitých dobových technologií nemá obdoby, měl velmi zásadní slovo mezinárodní poradní sbor odborníků, jehož členy jsou i příslušníci rodiny Tugendhat. A s tím, že vše nebude hned dokonalé, se počítalo od začátku, zdůrazňuje ředitelka vily Iveta Černá.

„Vždycky u každé rekonstruované památky právě ten první rok je rokem, který objeví nejvíc drobných mechanismů, které potom mohou způsobit problém. Například na statické sedání objektů tady máme speciální geodetickou firmu, která nás sleduje v prostorovém měřítku - má patnáct exteriérových a čtrnáct interiérových indikátorů - a má ve smlouvě, aby toto činila dalších deset let.“

Některé vady jsou podle památkářů dané konstrukcí domu

Pro jednotlivé prvky vily jsou stanoveny periodické prohlídky restaurátorů. Ve vile se tak už například opakovaně opravovalo dobové linoleum, lak na nábytku poškozený slunečními paprsky a další prvky.

Se stejnými opakovanými vadami se potýkali už sami Tugendhatovi, protože jsou dány samotnou konstrukcí domu, dodává ředitel brněnských památkářů Zdeněk Vácha.

Vlhké skvrny na omítce nově zrekonstrované vily Tugendhat | Foto: Ivan Holas

„My jsme teď možná podlehli takovému dojmu, že když něco dokážeme opravit v roce 2012 nejmodernějšími prostředky, včetně i těch tradičních materiálů, takže to musí vypadat dlouhodobě vypadat zcela dokonale a musí to být věčné. Ono tomu nikdy tak není.“

Podle Váchy je navíc smlouva se zhotovitelem velmi striktní a jsou v ní jasně definovány jeho povinnosti v rámci reklamačního řízení.

Ivan Holas, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme