Na železnici vloni zahynulo 277 lidí, nejvíc v historii Drážní inspekce

Tragický byl uplynulý rok na českých železnicích. Lidí, kteří při nehodách na kolejích zemřeli, je podle statistiky Drážní inspekce nejvíc za dobu od jejího vzniku v roce 2003. A téměř trojnásobně stoupl i celkový počet vážných nehod na dráze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srážka osobního automobilu a motorového vlaku na nechráněném železničním přejezdu v Netolicích | Foto: ZZS Jihočeského kraje

Jak Českému rozhlasu potvrdil mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal, celkem v roce 2011 zemřelo při nehodách na železnici 277 lidí.

„Drážní inspekce zaznamenala výrazný pokles počtu nehod, avšak zaznamenala výrazný nárůst počtu usmrcených osob. Když bychom se bavili v číslech, za loňský rok se stalo na dráze 3797 nehod, přičemž v roce 2010 to bylo 4390 nehod. Dá se říct, že nárůst počtu usmrcených je téměř 10 procent,“ uvedl Drápal.

Dodal, že zatímco v předcházejících čtyřech letech se stalo na drahách průměrně šest závažných nehod, v roce 2011 jich bylo 16, což je téměř o 300 procent více.

Přehrát

00:00 / 00:00

Statistikami nehod na železnici za loňský rok se Radiožurnál zabýval v Ozvěnách dne s Janem Kučerou z Drážní inspekce a zástupcem Federace strojvůdců Petrem Čechákem

Nejvíce obětí si každoročně vyžádají střety vlaku s lidmi. Letos se stalo 284 takových případů, zemřelo při nich 220 osob. Podle statistik Drážní inspekce se přitom střet vlaku s člověkem podaří přežít pouze jednomu z pěti lidí.

Naopak se loni snížil počet nehod na železničních přejezdech. Stalo se jich celkem 189, což je nejméně od vzniku Drážní inspekce v roce 2003. Klesl i počet obětí těchto nehod - zemřelo při nich 33 lidí.

Viceprezident Federace strojvůdců Petr Čechák to přisuzuje hlavně zlepšení bezpečnosti přejezdů. „V posledním období se udělal veliký kus práce, opravily se nevyhovující přejezdy. I viditelnost na přejezdu, ať už z pohledu strojvedoucího lokomotivy, řidiče motorového vozidla, popřípadě chodců, je určitě daleko větší,“ řekl Čechák.

Za alarmující pak Drážní inspekce označila nárůst počtu závažných nehod tramvají a trolejbusů v rámci městské hromadné dopravy. Vloni se jich událo celkem pět, tragicky skončila například srážka trolejbusu a tramvaje v Brně, při níž jeden cestující zemřel a12 utrpělo zranění.

Nehody na železnici (2003 - 2011)

Martin Pokorný, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme