Na železnici vznikne konkurence mezi provozovateli

České dráhy by měly brzy dostat konkurenci. Licenci na provozování osobní železniční dopravy dostala od Drážního úřadu společnost RegioJet, patřící brněnské firmě Student Agency. Její majitel Radim Jančura řekl Radiožurnálu, že se chce přihlásit do prvního tendru na provozování regionální železnice, který vyhlásil Liberecký kraj.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlaky ČD v nových barvách

Vlaky ČD v nových barvách | Foto: Jan Zítka

Zájemci o provozování regionální železniční dopravy na Liberecku mají nabídky podat do konce května a měsíc nato bychom měli znát vítěze. První vlaky nového provozovatele by měly začít jezdit v Libereckém kraji v roce 2011.

Radim Jančura říká, že nabídne takové podmínky, které budou výhodné jak pro kapsu cestujících, tak i pro kraj - ten může ročně ušetřit až 3 miliardy korun: "Veškerá regionální doprava, ať už autobusová nebo železniční, je dotovaná. Jde tedy o to, kdo bude požadovat nižší dotaci. Soutěží se v nákladech na kilometr, tedy kdo je nejlevnější. Ale zároveň i kdo je nejkvalitnější, tedy kdo nabízí nové, kvalitní a moderní soupravy."

Radim Jančura očekává, že konkurence bude velká: "České dráhy se samozřejmě snaží udržet za každou monopol. Společností, které chtějí vstoupit na české koleje, je ale daleko víc, například Veolia nebo Viamont. Záleží na tom, jak budou vypisována výběrová řízení a kolik jich bude."

České dráhy se ale možná regionální dopravy rády zbaví - dlouhodobě si stěžují na to, že kraje jim dost neplatí. Naopak si alespoň pro tento rok uchovají monopol na dálkovou dopravu, na kterou už dostaly i dotaci od českého státu.

Přečtěte si další nejnovější zprávy o železnici:
Pardubicko-liberecká železnice dnes slaví 150 let
Vykolejený vlak se štěrkem zastavil provoz z Prahy na Benešov
Šéf Českých drah pro Radiožurnál: Železnici v regionech hrozí kolaps
Bendlův náměstek Žák: Byl odvolaný nebo sám odcházel?
Slovenská skupina J&T ovládla Elektrizaci dopravy

Jana Zemanová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme