Na Zlínsku jsou pozice největších stran vyrovnané

Podobně jako v řadě jiných regionů jsou i ve Zlínském kraji pozice nejsilnějších stran velmi vyrovnané. S minimálním náskokem tam teď vede ČSSD před ODS. Třetí je rovněž s menším odstupem Koalice, čtvrtá KSČM. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu agentury STEM pro Český rozhlas a Českou televizi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exkluzivní předvolební průzkumy | Foto: Jan Rosenauer

Sociální demokraty by ve Zlínském kraji v těchto dnech volilo rovných 24 % lidí. Jen o pouhých 7 desetin procenta méně voličů se chystá svůj hlas dát ODS. Ta je tedy zatím druhá. Za poslední čtyři roky se tak pozice ČSSD a ODS na Zlínsku přece jen trochu změnily - připomíná Jitka Uhrová z agentury STEM. "V roce 1998 zvítězila na území Zlínského kraje sociální demokracie, tehdy ten náskok nebyl tak výrazný jako třeba v těch ostatních krajích, ale přesto zde byl rozdíl osmi procentních bodů."

V tuto chvíli ve Zlínském kraji třetí Koalice by dostala necelých 20 % hlasů. "Ta nemá velký odstup na tyto vedoucí strany - dělí ji od nich zhruba čtyři procenta. Podobě jako v sousedním Jihomoravském kraji se tedy dá čekat, že zisk Koalice ve Zlínském kraji bude vyšší než v těch ostatních, především českých krajích," říká Jitka Uhrová.

Čtvrtá KSČM může na Zlínsku zatím počítat s příslibem 12,7 % voličů. "Už má ale výraznou ztrátu na vedoucí strany a může se zase spolehnout tradičně na podporu mezi lidmi staršími šedesáti let."

Narozdíl od jiných krajů se ale senioři na Zlínsku podle Uhrové přece jen výrazněji víc přiklánějí i k jiným stranám. "Zde KSČM mezi lidmi staršími šedesáti let předstihuje Koalice a dokonce i ČSSD."

Politikové i stoupenci dalších stran ale ze Zlínského kraje už radost asi mít nebudou. "Žádná z dalších stran nepřesahuje hranici pěti procent nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny. Dokonce bych upozornila, že ve Zlínském kraji je vůbec ze všech krajů nejnižší zájem o ty menší strany, takže žádná z nich se té hranici ani neblíží."

Zlínsko ještě hraje i v další věci prim - v ochotě lidí přijít k volbám. "Zlínský kraj je krajem, kde jsme zjistili nejvyšší ochotu zúčastnit se voleb - 84 procent lidí uvedlo, že by se voleb zúčastnilo a dokonce 51 procent uvedlo, že se jistě zúčastní," uvádí Jitka Uhrová.

Podobně jako jinde i na Zlínsku už asi 9 lidí z 10 jistě nebo skoro jistě ví, koho chce volit. V tom, co si od výsledku voleb slibují, patří obyvatelé tohoto kraje spíše mezi optimisty. Při průzkumu odpovídalo před deseti dny bezmála 650 lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Dvořák a J. Uhrová: Průzkum STEM na Zlínsku

Kompletní výsledky průzkumu včetně grafů naleznete na webu Českého rozhlasu Volby 2002. Zde naleznete také přehledy kandidátů v jednotlivých krajích, rozhovory s politiky, diskuse politiků a přehled o předvolevním vysílání regionálních stanic Českého rozhlasu.

přehled grafů - Zlínský kraj | Foto: Martin Hromádka

Související příspěvky:
Zlínský kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Kraj Vysočina - exkluzivní předvolební průzkum
Ústecký kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Středočeský kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Praha - exkluzivní předvolební průzkum
Plzeňský kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Pardubický kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Olomoucký kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Moravskoslezský kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Liberecký kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Královéhradecký kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Karlovarský kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Jimoravský kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Jihočeský kraj - exkluzivní předvolební průzkum

Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme