Na změnu zdravotní pojišťovny je čas už jen do konce listopadu

Lidé, kteří chtějí rychle změnit zdravotní pojišťovnu, na to má v podstatě už jen 4 dny. Musí to totiž stihnout do středy 30. listopadu. Pak začne platit nový zákon, podle kterého pacienti mohou přejít k jiné zdravotní pojišťovně jen jednou do roka a to ještě za určitých podmínek. V ČR působí osm zdravotních pojišťoven.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všeobecná zdravotní pojišťovna | Foto: Tomáš Adamec

Poté, co od 1. prosince začne platit novela zákona o zdravotním pojištění, bude možné zdravotní pojišťovnu změnit vždy jen k začátku kalendářního roku. Navíc o změnu bude muset zájemce požádat půl roku dopředu.

Například ten, kdo to udělá teď v prosinci, přejde k nové zdravotní pojišťovně až za rok, tedy k 1. lednu roku 2013. Zatím bylo možné měnit pojišťovnu čtyřikrát do roka, vždycky k prvnímu dni čtvrtletí.

Teď mohou nová pravidla zkomplikovat život pacientům, kteří chodí k lékaři bez smlouvy s jejich pojišťovnou s tím, že za péči platí. Pokud jen zatím o změně uvažují, tak by si na dobu, kdy ji mohou udělat, budou muset počkat.

Proč lidé přestupují k jiné zdravotní pojišťovně, bedlivě sledují hlavně samotné pojišťovny. Ty si teď aktuálně nechali udělat průzkum, podle kterého uvažuje o změně v tomto směru tři čtvrtě milionu lidí.

Nejčastější motivací pro změnu pojišťovny je pro pacienty to, jestli má jejich lékař s jejich pojišťovnou smlouvu. Svou roli hraje i dostupnost jejich pojišťovnou nasmlouvaných lékařů.

Lenka Šumová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme