Na změnu zdravotní pojišťovny zbývá letos už jen týden

Přesně týden zbývá lidem, pokud chtějí přejít k jiné zdravotní pojišťovně. Podle zákona můžou lidé změnit zdravotní pojišťovnu jen jednou za rok. Přihlásit se musí nejpozději do 30. června. Každoročně přejde ke konkurenci zhruba sto tisíc lidí, ani letos tomu nebude jinak. Klienti mají na výběr celkem ze sedmi zdravotních pojišťoven, které v Česku působí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všeobecná zdravotní pojišťovna (ilustrační foto)

Všeobecná zdravotní pojišťovna (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Příspěvky na očkování, slevy na plavání nebo třeba na předplatné časopisu - přesně takové výhody nabízejí zdravotní pojišťovny svým klientům. S blížícím se koncem termínu, kdy lidé mají možnost změnit svoji stávající pojišťovnu, podobných nabídek ještě přibývá. O přízeň klientů bojují pojišťovny různě. Většina lidí ale nemění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na letošní změnu zdravotní pojišťovny zbývá již jen týden. Natáčela o tom Zuzana Petráňová

Ještě před pár lety se některé pojišťovny snažily přebrat klienty hlavně velkým společnostem. Obcházely domácnosti, zastavovaly kolemjdoucí na ulici, nebo jim dokonce za přechod k pojišťovně nabízely peníze.

Podle prezidenta Svazu českých zdravotních pojišťoven Jaromíra Gajdáčka se ale podobné praktiky v současnosti objevují jen okrajově:

„Máme takový neduh - některé pojišťovny najímají firmy na přehlášení pojištěnců. Byla velká snaha zamezit těmto praktikám. Je to zneužití lidí. Buď jejich nevědomosti, nebo toho, že v některých sociálních skupinách skočí po té odměně, kterou dostanou od dealera. Řádově pár stovek.“

Při rozhodování by ale bonusy a výhody neměly hrát hlavní roli. Důležité je prověřit si, jestli má nová pojišťovna uzavřenou smlouvu s ošetřujícím lékařem. Tedy hlavně s praktickým lékařem, gynekologem, zubařem nebo pediatrem, které člověk navštěvuje pravidelně. V opačném případě by totiž lékař ošetřil pacienta jen v akutních případech.

Přestup k jiné pojišťovně není složitý, stačí jen vyplnit přihlášku. „Buď online, nebo si ji vyzvednout na kterémkoliv pracovišti dané pojišťovny v papírové formě, vyplnit a odeslat. Pak musí změnu nahlásit svému zaměstnavateli, a to nejpozději do 8 dnů od začátku toho období, to znamená do 8. ledna,“ vysvětluje Gajdáček.

Na výběr ze sedmi

Lidé můžou v současnosti vybírat ze sedmi pojišťoven. Žádná z nich nesmí nového klienta odmítnout.

Podle právníka Ondřeje Dostála, který se specializuje na zdravotnictví, se jednotlivé pojišťovny liší především v poskytovaných bonusových službách. Výběru nové pojišťovny by pak měl předcházet osobní průzkum.

„Kdybych byl často nebo vážně nemocný, zajímal bych se o asistenční službu, kterou ta pojišťovna provozuje. Jestli reaguje na mail, telefon, a poptal bych se jiných pacientů se stejnou chorobou, jestli nenarážejí na problémy s přístupem k péči.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O zdravotních pojišťovnách hovořil ve studiu právník a specilista na zdravotnictví Ondřej Dostál

Od ledna příštího roku by měla začít platit novela zákona, která změní fungování pojišťoven ve třech důležitých bodech.

„Zakazují se agresivní marketingové aktivity. Zadruhé bude možno častěji změnit pojišťovnu, nově jednou za půl roku. Dále budou zveřejňovány smlouvy mezi pojišťovnami a nemocnicemi, takže se budeme moci podívat na to, jak dobře pojišťovny nakupují péči,“ dodává Dostál.

Jen při poslední změně přešel největší počet lidí k Všeobecné zdravotní pojišťovně, zároveň ale od ní taky nejvíc klientů odešlo.

„Za poslední roky zaznamenala VZP spíše úbytek klientů. V letošním roce podle toho, jaké máme zatím informace z poboček, očekáváme, že víc klientů přijde, než odejde,“ popisuje mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Až desetitisícový nárůst počtu nových pojištěnců očekává letos i Česká průmyslová zdravotní pojišťovna, dodává mluvčí Elenka Mazurová:

„Od začátku roku nám přibylo asi 20 tisíc nových pojištěnců a Česká průmyslová zdravotní pojišťovna jich v současné době registruje více než 1 212 000.“

Zuzana Petráňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme