Na Znojemsku vzplál lán pole a pneumatiky, hasiči požár uhasili během dvou hodin

U Suchohrdel na Znojemsku začal v pondělí podvečer hořet lán pole a silážní jáma zatížená pneumatikami. Hasiči zde vyhlásili zvláštní stupeň poplachu a na místo požáru vyjelo 28 jednotek. Oheň se podařilo uhasit po dvou hodinách.

Suchohrdly (Znojemsko) (Aktualizováno: 20:56 3. 7. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hořet začalo po 17. hodině. Hasičům komplikoval práci hustý černý dým, který se z požáru valil. Podle mluvčího jihomoravských hasičů Davida Jirouše vyjelo k požáru 28 jednotek, 120 hasičů a chemická laboratoř z Tišnova. Požár způsobila jiskra, která odlétla od kombajnu.

„Při vyhlášení zvláštního stupně jdou stranou všechna pravidla," uvedl mluvčí. Zvláštní stupně poplachu se vyhlašují jen při plošných požárech, kdy hoří nad kilometr čtvereční plochy. V Jihomoravském kraji to bylo od roku 2010 teprve potřetí.

Požár se podařilo uhasit po dvou hodinách kolem 19. hodiny večer. Hasiči nechali pouze dohořet nedaleký stoh. Požár zasáhl desítky hektarů pole a hasit pomáhal podle Jirouše i vrtulník s bambi vakem.

Podle jeho vyjádření mělo pole asi 59 hektarů, část se podařilo zachránit. „Přesná plocha se bude určovat zítra, půjde ale o plochu do 50 hektarů," uvedl Jirouš. Škodu budou majitelé vyčíslovat také v úterý.

Blízký stoh hasiči nechali vyhořet. „Ta sláma už je pro zemědělce nepoužitelná," poznamenal mluvčí. Silážní jámu hasiči podle něj pokryli pěnou, aby nezačala znovu hořet.

Místostarosta obce Jan Kutner uvedl, že původně byl nahlášen požár půl hektaru pole – poté už šlo o daleko větší rozsah. „Hoří silážní jáma, která je zakrytá černou plachtou, ta je zatížena pneumatikami. Z toho jde ten největší dým," uvedl místostarosta. Doplnil, že jáma má rozlohu asi 50 x 10 metrů.

Silnice číslo 413 u Suchohrdel byla podle webu dopravních policistů kvůli požáru uzavřena. Objízdná trasa vedla směrem na Bantice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme