Náběh do nové situace byl nekonfliktní, vzpomíná na rozdělení Československa Mečiar

Na zahradu Vily Tugendhat zavítal po 25 letech i bývalý slovenský premiér Vladimír Mečiar, který vedl jednání se svým tehdejším protějškem Václavem Klausem o rozdělení Československa. „Minulost se nevrací, jsou plody a výsledky minulosti, které dnes oceňují dobře, i když tehdy nás pochopil málokdo,“ upozorňuje v rozhovoru pro Český rozhlas.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Mečiar a Václav Klaus. Muži, kteří rozdělili Československo | Foto: Jaroslav Hejzlar | Zdroj: ČTK

Celá historie českých a slovenských vztahů podle Mečiara znamená různé státní formy, které se přizpůsobovaly potřebám jak ekonomickým a sociálním, tak politickým. 

„První věcí, kterou jsme si museli ujasnit bez nenávisti a bez konfliktů, bylo, jak upravit české a slovenské vztahy tak, aby to, co bylo konfliktní, zmizelo, a vše pozitivní se zachovalo,“ vzpomíná. 

„ Probrali jsme celý scénář spolužití.“

Vladimír Mečiar

Museli také dát odpověď na to, že pokud nebude forma uspořádání federativní, která nevyhovovala ani jedné z republik, tak jaké budou vztahy v budoucnosti. 

„Málokdo ví, že jsme tehdy uzavřeli 28 smluv, které řešily ekonomické, sociální a humanitární otázky, proto náběh do nové situace byl poměrně nekonfliktní a dobrý, vytvořili jsme systém neinstitucionalizované spolupráce, který pracoval a byl produktivní,“ vysvětluje s tím, že z toho získaly obě dvě republiky. 

Jan Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme