Nabídku být ministryní zdravotnictví dostala senátorka Filipiová

Senátorka Daniela Filipiová z Občanské demokratické strany dostala od premiéra Mirka Topolánka (ODS) nabídku ujmout se po Tomáši Julínkovi řízení ministerstva zdravotnictví. Jak Radiožurnálu řekla senátorka Filipiová, nabídka od předsedy vlády přišla před několika hodinami. Definitivní rozhodnutí má Mirek Topolánek vydat později.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senátorka Daniela Filipiová (ODS) | Foto: Senát ČR

Daniela Filipiová k tomu Radiožurnálu uvedla: "Premiér se mě zeptal, jestli bych byla ochotná to přijmout. Řekla jsem, že eventuelně ano. Pokud bych byla vybrána, chtěla bych navázat na to dobré, co ministr Julínek udělal - a bylo toho hodně. Jsem velkým zastáncem regulačních poplatků, je v tom obrovský sociální podtext, protože tou třicetikorunou u lékaře neodčerpáváme zbytečně peníze ze zdravotního pojištění, které mohou jít na léčbu vážně až smrtelně nemocných lidí."

V souvislosti s výměnou ministra zdravotnictví se mluví jako o možných dalších kandidátech o dosavadním náměstkovi ministra Marku Šnajdrovi nebo o zdravotním expertovi ODS Borisi Šťastném.

Pražská organizace ODS by v čele resortu ráda viděla poslance Borise Šťastného. Dosavadní náměstek ministra Julínka Marek Šnajdr zase očekává, že se s premiérem ještě sejdou: "To, že jsem připravený na jednání jít, samozřejmě o něčem svědčí. Pro mě je podstatná určitá vize a strategie. Nerad bych se podílel na nějakém útlumu nebo přechodu tohoto resortu do pasivní role."

Ministra Julínka se rozhodl premiér Topolánek odvolat jako jednoho ze čtveřice ministrů při avizované obměně kabinetu. Vytýkal mu hlavně vysvětlování některých reformních kroků jeho resortu.

Podle dosavadního ministra Tomáše Julínka je ale tento krok nepromyšlený. Resort má rozpracované reformy a bude muset řešit i finanční krizi: "Nebyla dostatečně zohledněna budoucnost resortu a následnictví všech kroků, to znamená jak reformního úsilí, tak hlavně reflexe, že vstupujeme do krizového roku 2009. Chci zdůraznit, že nemocnice jsou jedněmi z největších zaměstnavatelů v okresních městech. Zatím pro rok 2009 jsme připravili stabilitu a určité rezervy. Je potřeba na postu ministra vždy myslet o kousíček dál, protože už na podzim tohoto roku to tak růžové být nemusí. A v roce 2010 jakbysmet."

V čele druhého resortu, ve kterém chce premiér vyměnit ministra z ODS, tedy dopravy, by Mirek Topolánek přivítal po Aleši Řebíčkovi bývalého středočeského hejtmana Petra Bendla, který dříve funkci odmítal.

Své úřady opustí i zástupci dalších koaličních stran. Jde o vicepremiéra, ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka (KDU-ČSL) a ministryně pro menšiny a lidská práva Džamily Stehlíkové (Strana zelených). Lidovci do čela ministerstva pro místní rozvoj nominovali nynějšího ministra bez portfeje Cyrila Svobodu. Strana zelených na místo Džamily Stehlíkové navrhla hudebníka Michaela Kocába.

Přečtěte si také:
Ve vládě končí Čunek, Stehlíková, Řebíček a Julínek

Veronika Malá, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme