Nabídku vlády na dobrovolné návraty využilo zatím 270 cizinců

Od pondělí požádalo českou vládu o pomoc v rámci projektu dobrovolných návratů do své vlasti 270 cizinců. Pět desítek z nich už Česko opustilo. Od ministerstva vnitra kromě bezplatné letenky dostanou na cestu domů 500 eur. Ministr vnitra Ivan Langer v České televizi dnes řekl, že dobrovolné návraty se vyplatí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prvních 16 cizinců z Mongolska odletělo 19. února z Prahy do své vlasti | Zdroj: ČTK

Ministerstvo vnitra má pro zahraniční pracovníky, kteří u nás kvůli hospodářské krizi přišli o práci a nemají peníze na cestu do rodné země, připraveno celkem 60 milionů korun. Ty vystačí pro dva tisíce zájemců.

Co se bude dít, pokud bude žadatelů více, popsal v České televizi ministr vnitra Ivan Langer: "Pokud se ukáže, že zájem je větší než je ta původně stanovená kapacita 2000 osob, půjdu na vládu a budu přesvědčovat své kolegy, že se vyplatí rozšířit ten projekt. Protože veškeré finanční náklady jsou podstatně nižší než kdybychom museli jít cestou nucených návratů."

Podle stínového ministra vnitra Františka Bublana ale odjezd 2 tisíc cizinců Česku příliš nepomůže, protože další tisíce jich v zemi zůstanou a budou třeba pracovat načerno. Proto by se podle něj měly hledat i další cesty.

"Dalo by se uvažovat o tom, že by část z nich vykonávala veřejné práce, aby si vydělali na cestu domů. Část z nich by mohla třeba posílit naše učňovské školství, protože máme nedostatek učňů. Pokud by zde chtěli zůstat, mohli by se tady vyučit. Většinou jsou to lidé, kteří nejsou ničím vyučeni, nic neumí, neumí česky a podobně. Vtáhnout je tedy do nějakých programů. Já neříkám, že je to samospasitelné, tak jako nejsou samospasitelné dobrovolné návraty. "

Přečtěte si také:
Vládní nabídku cizincům na vycestování do jejich země využil zatím jen zlomek z nich
Cizinci bez práce mohou ode dneška požádat o letenku domů
Česko koupí letenku dvěma tisícům cizinců pro návrat domů

Petr Medek, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme