Načasoval bych to před ten jejich sněm socanský, udílí na nové nahrávce instrukce Babiš

Anonym v pondělí zveřejnil v pořadí třetí nahrávku, která zachycuje schůzku vicepremiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše s novinářem MF Dnes Markem Přibilem. Redaktor mu podle ní přinesl policejní výslech z kauzy Bereta. A Babiš mu následně udílí instrukce: „Já bych to načasoval někdy před ten jejich sněm socanský něco, a něco před volbami." Babiš řekl, že nemůže potvrdit, že k rozhovoru skutečně došlo, protože je nahrávka sestříhaná.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš po schůzce s Milošem Zemanem na Pražském hradě | Zdroj: ČTK

Nově zveřejněná nahrávka zpochybňuje dosavadní Babišovo tvrzení, že na schůzkách „nikoho neúkoloval" a vše „od sebe odkopával". Jak zní z nahrávky, Přibil přinesl Babišovi fragmenty z kauzy Bereta, v níž je obviněn policejní důstojník Radek Holub, expolicista Igor Gáborik a státní zástupkyně Dagmar Máchová (celý příběh kauzy čtěte ZDE). Přinesený výslech má podle Přibila poškodit jak ČSSD, tak ODS. A ptá se, kdy by byl podle Babiše nejvhodnější termín zveřejnění. Dokonce mu nabízí, že zařídí zveřejnění v deníku Právo, aby článek nevyšel v MF Dnes, ve které novinář pracoval a kterou vlastnil Babiš. Dodal, že na tom by se domluvil s „Frantou Nachtigallem", který pracuje jako ředitel strategického rozvoje Mafry.

A. Babiš pro iROZHLAS

„Novou nahrávku jsem neslyšel, někdo pokračuje v trestné činnosti proti mně. Já už k tomu řekl vše. Evidentně jsem se stal obětí cílené provokace nastrčeného agenta, který mě měl kompromitovat. Teď vypouští na veřejnost sestříhané nahrávky, kde jsem ale i tak velmi pasivní. Každý, kdo si to poslechne, si musí všimnout, jak moc mi to vnucuje. Podle některých měl tenhle člověk kontakty na kmotry, není ale vyloučeno, že v tom jsou i moji političtí oponenti. Je to kampaň, která má za cíl zakrýt korupci na ministerstvu školství a mě zlikvidovat.“

„Už jsem sehnal výslechy jednotlivých lidí," říká Přibil. Mají obsahovat podle něj informace například o „ustanovení Bílka", které se mělo stát z popudu někdejšího ministra vnitra Ivana Langera (ODS). Na mysli má pravděpodobně prvního ředitele policejní inspekce Ivana Bílka. Přibil říká, že jde o citlivé věci, které ještě „s nikým z novin" nekonzultoval. Šéf hnutí ANO příliš dokumenty nekomentuje, ptá se na jednotlivé osoby, kterých se spis týká. Po většinu času mluví především Přibil.

O něco později se oba aktéři nahrávky domlouvají na načasování publikování. „Já bych to načasoval někdy před ten jejich sněm socanský něco, a něco před volbami," říká Babiš. Přibil odpovídá, že protože to je cílená akce, tak je schopen to „pustit" jinam.
Na závěr Přibil přiznává, že dokumenty má od policistů nebo bývalých policistů, a že vyzvídají, jestli „se může počítat" s tím, že by se v budoucnu bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta stal ministrem. Babiš na to říká, že mu Šlachta vzkázal, že by chtěl být policejním prezidentem.

Kroupa: Novinář Přibil mohl prodat nahrávky nechtěně s počítačem. Vyplave nejspíš ještě jedna - o KGB

Číst článek

„Odmítám to. Je to manipulace," odpověděl serveru iROZHLAS.cz Babiš na otázku, zda je věta o načasování před „sněm socanský" autentická. Podle něj jsou nahrávky sestříhané (viz jeho vyjádření v boxu). Nahrávka byla zveřejněna opět na twitterovém účtu Juliuse Šumana, na kterém se objevily minulý týden i předchozí dvě nahrávky. Na první Babiš mluvil vulgárně o členech vlády, na druhé s Přibilem má opět řešit načasování jednotlivých kauz.

Babiš nejprve tvrdil, že si nahrávky ani neposlechl. Včera už však přiznal, že na schůzkách byl a že to „podělal". „Není pravda, že já bych mu dával nějaké příkazy, já jsem to spíš od sebe odkopával, já jsem na to moc nereagoval a říkal jsem: Necháme to na později. A bylo mi to velice nepříjemné," reagoval šéf ANO.

Nevyjasněnou otázkou stále zůstává, kdo a proč nahrávku pořídil. Šéf investigativního oddělení Radiožurnálu Janek Kroupa Přibila v minulých dnech vyzpovídal a je přesvědčen, že vše nahrával sám Přibil. Co s nahrávkami udělal pak? Na to má Kroupa dvě hypotézy, ty si můžete přečíst ZDE.

Babišova tvrzení vyznívají tragikomicky

„Tato nahrávka jen potvrzuje, že Andrej Babiš zneužívá jím vlastněná média k mocenskému boji. Jeho tvrzení, že jde o kampaň ze strany ČSSD navíc v duchu této i předchozích nahrávek, vyznívá takřka tragikomicky," řekl serveru iROZHLAS.cz mluvčí ČSSD Mikuláš Klang.

Tvrzení, že by zveřejnění spisu z kauzy Bereta mohla uškodit sociální demokracii, podle Klanga mluví samo za sebe. „Andrej Babiš se snaží poškozovat své politické konkurenty, ať už jsou to konkrétní politici nebo strany, v tomto případě konkrétně ČSSD. Využívá k tomu svá média, o kterých opakovaně tvrdil, že do jejich obsahu zasahovat nebude," dodal Klang.

Ministr vnitra prověří nahrávku

Chovanec novinářům po jmenování generálů na Pražském hradě řekl, že v nahrávce jako nejvážnější vidí možné zasahování do živých kauz. "Je nezbytné, aby policie, orgány činné v trestním řízení začaly prověřovat, jestli je to pravda. Pokud by to pravda byla, tak je to opravdu z mého pohledu velký problém," řekl ministr vnitra.

Petr Jadrný, Radek Kedroň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme