Nacionalisté pochodovali v klidu Děčínem

Víc než stovka nacionalistů s černými vlajkami a transparenty šla organizovaně centrem Děčína. Smyslem akce bylo upozornit na problém drog, oznámili organizátoři ze sdružení Autonomní nacionalisté Sever. Podle nich právě drogy a alkohol přispívají velkou měrou k předpovídané likvidaci příštích generací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace Autonomních nacionalistů Sever | Zdroj: ČTK

Na plánované trase pochodu postávala také padesátka anarchistů a antifašistů, republiková a městská policie ale k sobě tyto znepřátelené skupiny nepustila. Antifašisté vykřikovali hesla proti nacismu a také rozvinuli transparent, vyzývající nacionalisty k odchodu. Policie zadržela tři z nich kvůli rušení veřejného pořádku.

Pochod nacionalistů byl v Děčíně poprvé. Policie do akce nasadila stovky lidí, pomáhá jim i vrtulník. Připravený byl antikonfliktní tým, akci sledovali kriminalisté v civilu. Děčínská městská policie měla v ulicích všech svých 50 strážníků.

Děčínský primátor Vladislav Raška pochod nezakázal, protože oznámení o plánované akci mělo všechny náležitosti. Pokud by ale došlo k jakémukoliv prohřešku, akci by okamžitě ukončil: "Ukázalo se, že pochod by mohl mít něco společného s nacionalismem a extremismem. Pokud by se tyto věci potvrdily včetně výzev, které se objevují na internetu, máme připravená taková opatření, aby obyvatelé a návštěvníci Děčína nebyli obtěžováni pochodem jako takovým."

Naopak v polovině minulého měsíce magistrát hlavního města Prahy zakázal hned čtyři shromáždění pravicových extremistů, která svolali stoupenci Národního odporu. Shromáždění vyhodnotil jako směřující k výzvě rozněcování nenávisti a nesnášenlivosti občanů pro jejich národnost, původ a náboženské vyznání.

Nacionalismus, který může lehce přerůst v neonacismus, je stále nebezpečím pro demokratické společnosti. Proto organizace Člověk v tísni znovu upozornila na rostoucí sebevědomí neonacistů. Nová kampaň se jmenuje "NEOnácek - Chcete ho?". V sousedním Německu pak neonacisté dosahují i politických ůspěchů, nejnověji v Sasku.

Ivana Solničková, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme