Nad brněnskou vilou Tugendhat se vznáší další otazník

Dosud její obnovu brzdily spory týkající se tendru na projekt. Teď se ale ohlásili dědicové původních majitelů a oznámili zájem znovu získat vilu do svého majetku. Světově proslulou stavbu, od roku 2001 zapsanou mezi památkami UNESCO, by podle právního zástupce Tugendhatů dál nechali přístupnou veřejnosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brněnská vila Tugendhat

Brněnská vila Tugendhat | Foto: www.archiweb.cz

Ke schůzce mezi švýcarským právním zástupcem Tugendhatů a náměstkyní brněnského primátora Barborou Javorovou už došlo včera, bylo to však pouze informativní setkání a nebyly na předloženy žádné dokumenty ani dohodnuto další jednání: "Pokud právní zástupce rodiny má nějaké dokumenty, na jejichž základě by se o tom dalo uvažovat, tak je bude muset předložit. V tuto chvíli není o čem jednat."

Proto se podle náměstkyně primátora bude Brno nadále chovat k Tugendhatu tak, jako kdyby žádnou podobnou informaci neobdrželo. Jakmile se podaří vyřešit spory kolem výběrového řízení na projektanta a finanční otázka kolem rekonstrukce, podnikne město kroky k jejímu zahájení. Ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprián potvrdil, že stav vily už nedovolí dlouho otálet.

Vilu Tugendhat v brněnských Černých Polích navrhl v roce 1928 světoznámý německý architekt Ludwig Mies van der Rohe. Stavba je podle odborníků unikátní prostorovou koncepcí, výběrem materiálu i zařízením interiéru. Její majitelé, manželé Gréta a Fritz Tugendhatovi, pocházeli z rodin významných textilních podnikatelů a dům využívali do roku 1938. Tehdy rodina před nacisty emigrovala do Švýcarska a později do Venezuely.

Milan Kopp, Zuzana Kopuletá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme