Nad Českem se přehnala sněhová bouře

Česko od soboty sužuje silný vítr, který na hřebenech hor v nárazech dosahuje síly vichřice. V nížinách nárazy dosahují rychlosti 80 kilometrů. Hasiči na celém našem území vyjíždějí odklízet padlé stromy a stržené tašky ze střech, nic vážného ale dosud nezaznamenali. Meteorologové varují, že na silnicích se od vyšších poloh budou tvořit sněhové jazyky, na horách závěje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zasněžená silnice | Foto: Jan Rosenauer

Silný vítr v neděli zastavil některé lanovky v Krkonoších. Ve Špindlerově Mlýně například nejezdila lanovka ani vlek na Medvědín, zastavila se také čtyřsedačka na Pláně a lanovka na Sněžku končila na Růžové hoře.

Silný vítr fouká také v Krušných horách. Jak ale Radiožurnálu řekl meteorolog David Král, dosažené hodnoty větru nepřesáhly hranici orkánu. Vítr v nárazech dosahoval rychlosti až 90 až 110 kilometrů za hodinu, podobně to bude foukat i v noci a zítra. "Uklidnění této situace očekáváme až v úterý."

Přes území republiky se v odpoledních hodinách přehnala zimní bouřka, provázená hromy, blesky, vichrem a sněžením. Způsobil ji příliv vlhkého a chladného vzduchu od severozápadu. Po třetí hodině bouřka překvapila Pražany. Hasiči odstraňovali spadlé stromy, uvolněné plechy ze střech a utrhané střešní tašky. K vážnějším škodám ani zraněním nedošlo.

Vánice ale komplikovala dopravu, mimo jiné provoz na silnicích v Jizerských horách a v západních Krkonoších. V horských oblastech Jablonecka a Semilska se během tří hodin stalo celkem 12 nehod. Meteorologové nevylučují další silné přeháňky nebo bouřky, které bude doprovázet déšť se sněhem a silný vítr.

Večer se sněhová vánice přehnala Karlovarským krajem. Příval sněhu po 19. hodině v kraji zcela paralyzoval dopravu. Neprůhledná sněhová stěna znemožňovala práci i silničářům, kteří museli na okamžik zastavit. Vánice trvala jen několik desítek minut, během kterých napadlo asi 5 centimetrů nového sněhu. Silnice I. tříd jsou už ošetřené po chemickém posypu se zbytky rozježděného sněhu.

Eliška Pilařová, Marika Táborská, Jiří Brechličuk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme