Nad Českem znovu řádí vichřice

Silný vítr a déšť, které bičují západní Evropu, se přesouvají k nám. Na mnoha místech přinesla studená fronta vítr síly orkánu. V západních Čechách vichřice láme stromy a ničí střechy. Někteří řidiči na Tachovsku a Plzeňsku mohou mluvit o štěstí. Padlé stromy uvěznily několik aut, v Plzni na Slovanech na auta spadla zase utržená střecha. Kvůli popadaným stromům jsou neprůjezdné i některé silnice. Panují také obavy, že se opět zvednou hladiny řek - u horských toků hrozí i třetí stupeň. V Krkonoších se dokonce strhla vánice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vichřice ničila střechy | Foto: Ivan Babej | Zdroj: ČTK

Meteorologové varují, že poryvy větru na horách by mohly dosáhnout síly vichřice nebo orkánu. Už teď jeho nápor zaznamenali v západních a jižních Čech, kde už za sebou nechal poražené stromy a poškozené střechy. Tomáš Ostrožlík z Českého hydrometeorologického ústavu říká, že v nárazech by mohl vítr dosáhnout rychlosti kolem 20 metrů za sekundu, v až do 35, což je kolem 120 km/h. Taková rychlost znamená vichřici. "Na hřebenech severních hor mohou nárazy v noci překročit tuto hranici, to je nad 120 km/h, a to je klasifikováno jako orkán, ale to jenom na hřebenech hor."

Vytrvalý déšť na horách by navíc mohl znovu zvednout hladiny řek. Ve vyšších polohách by mohly dosáhnout prvního až druhého stupně povodňové aktivity, menší horské toky v povodí Jizery, horního Labe, Smědé a Lužické Nisy ojediněle i třetího stupně. Pršet má zejména v horských okresech Jihočeského, Plzeňského, Ústeckého, Libereckého a Hradeckého kraje a v okresech Ústí nad Orlicí, Šumperk, Frýdek-Místek a Vsetín. Během pondělka by srážky měly slábnout. V Jizerských horách a Krkonoších by mohlo napršet až 60 milimetrů vody, v Krušných horách 25, v Jeseníkách 35 a v Beskydech až 40 milimetrů vody.

V Krkonoších už se předpovědi naplňují. Vane silný jihozápadní vítr a na horním toku Labe začal navečer platit první povodňový stupeň. Silná vichřice na hřebenech hor sice zmírnila z 28 na 21 metrů za sekundu, ale výrazně se ochlazuje a sněží, takže ve vyšších polohách hor se vichřice mění ve vánici. Během neděle napršelo v Krkonoších kolem 20 mm srážek. Do přehrady Labská ve Špindlerově mlýně přitéká přes 11 metrů krychlových za sekundu a dispečink Povodí Labe, přestože se srážky přechodně mění ve sněhové, rozhodl zvýšit odtok z Labské na 14 kubíků.

Polámané stromy a poničené střechy za sebou nechává vichřice i ve Středočeském kraji. O situaci informuje operační důstojník hasičského záchranného sboru Středočeského kraje Libor Šulc. "Před 17. hodinou začla větrná smršť v jihozápadní části Středočeského kraje a to zejména v okresech Praha -západ, Příbram a Benešov. Od této doby do současné doby jsme vyjeli zhruba ke 30 případům zejména padlých stromů přes silnice, přes cesty, někde dokonce došlo k utržení střechy."

V silné bouři se zmítá i Plzeňský kraj. Vítr odnáší střechy a láme stromy. Řada komunikací byla večer uzavřena. V terénu jsou policisté, hasiči a silničáři. Stromy shazovala vichřice i v Plzni. Na Slovanech v ulici Plzenecká vítr shodil střechu z obytného domů a poškodil několik osobních vozů. Žádný z řidičů nebyl zraněn.

Vítr komplikuje dopravu i v okrese Tachov. Hasiči vyjíždějí k desítkám případů na místa, kde polámané stromy zatarasily cesty. Operační důstojník hasičů Klíma potvrdil desítku výjezdů a varuje motoristy před cestou na Tachovsko. "No bude lepší, kdyby teď nejezdili na Plánsko, Bezdružicko." Podle Klímy je dálnice D5 z Plzně na Rozvadov průjezdná bez problémů. Všechno funguje i na železničních tratích v oblasti.

Silný nárazový vítr už vane v okresu Klatovy, na silnici I/27 - hlavně v oblasti Železné Rudy - padají stromy. Na silný vítr si mají dávat pozor řidiči i na severní Moravě na silnici R35.

Sobotní silný vítr má na jihu Čech na svém kontě mrtvého řidiče automobilu. V půl osmé ráno totiž na silnici 1. třídy u Střelských Hoštic na jedoucí automobil Opel Vectra spadla v důsledku nárazového větru ulomená větev, řidič strhl řízení, sjel do příkopu a narazil do stromu. Zraněním na místě podlehl.

V Karlovarském a Plzeňském kraji, ale i Moravskoslezském lámala včerejší vichřice stromy a trhala plechové střechy. Na východě Čech způsobila výpadky elektrického vedení. Vyvrácené stromy na několika místech přerušily železniční dopravu. Způsobily také zhruba pětihodinové zpoždění mezinárodního rychlíku z německého Frankfurtu nad Mohanem do Prahy.

Vichřice ohrožuje i naše historické památky. Silný vítr poškodil střechu zámecké věže ve Zruči nad Sázavou. Vítr odnesl několik břidlicových šablon a vzniklými mezerami hrozí zatékání do historického interiéru. Výměna několika šablon by nebyla až tak velkým problémem, kdyby se nejednalo právě o věž, tedy o nejvyšší místo zámku. Stavět lešení až nahoru by bylo podstatně nákladnější než zavolat horolezce. Současné větrné a deštivé počasí ale nedává na akci moc času, takže muži s dlouhými lany a novou krytinou by se zde měli objevit ještě do poloviny listopadu.

Prudká vichřice se v neděli přehnala nad Británií, Belgií a severní Francií. Vichr dosahující rychlosti 100 až 150 kilometrů v hodině si v Británii vyžádal 5 lidských životů, jeden mrtvý je hlášen z Francie. Ve všech případech byly příčinou padající stromy. Silný vítr způsobil v těchto třech zemích vážné problémy také v letecké a námořní dopravě. Britská letecká společnost British Airways musela zrušit 39 letů. Přerušena byla také námořní doprava přes Lamanšský kanál a spojení mezi belgickým Ostende a britskými přístavy.

Markéta Kaclová, Jana Zemanová, Viktorie Hošková, Marián Vojtek, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme